Sağlık toplantısıyapıldı

 Hatay'da kalıtsal kan hastalıklarının önlenmesine yönelik istişare toplantısı, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz başkanlığında yapıldı.
Sağlık toplantısıyapıldı
 Sağlık İl Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Lekesiz, talasemi hastalığının tarihin eski çağlarından beri Akdeniz ülkeleri ve çevresinde sık görülen bir kan hastalığı olduğunu belirtti.
     Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin, önceki dönemlerde sadece silahlı kuvvetler gücü ve ekonomisi ile belirlendiğine dikkati çeken Lekesiz, gelişmişlik düzeyinin günümüzde ise yaşam kalitesiyle ifade edilir hale geldiğini söyledi.
     Lekesiz, talasemi hastalığının, Akdeniz'i çevreleyen ülkelerde yüksek oranda seyrettiğine değinerek, şöyle konuştu:
     ''Hatay'da geçen yıl sonu itibarıyla bin 828 talasemi hastası ve bin 378 çiftin de taşıyıcı aile olduğu tespit edildi. Vatandaşların önemli bir bölümünü ilgilendiren talasemi hastalığı, uzmanların ifadesine göre genetik hasta olan kişiden bir diğerine geçen ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bulaşıcı olduğu yönündeki değerlendirmeler kesinlikle doğru değildir. Akdeniz anemisi olan hastalar hastalıklarını aileden almıştır.''
     Lekesiz, bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucu talasemi hastalarının yaşam süresinin eskiye oranla daha da uzadığını bildirerek, ''Bu durum artık aile kurmak, eğitim almak, işe girmek gibi beklentileri de artırıyor'' dedi.
     Toplumun hastalık konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını anlatan Lekesiz, hastalığı ilde sıfırlamak için geçen yıl bir yol haritası belirlediklerini ve bu konuda başta sağlık, milli eğitim müdürlükleri ve müftülük olmak üzere ilgili kurumlarla ortak bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
     Lekesiz, önemli bir halk sağlığı olan talasemi hastalığıyla ilgili birlikte mücadele edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
     Toplantıya Vali Yardımcısı Kadim Doğan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, İl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ve Hatay Talasemi Dayanışma Derneği Şube Başkanı Burhan Kerimoğlu katıldı.
Sağlık toplantısıyapıldı haberi 24 Mart 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  205015 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle