Samandağ da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Samandağ’da 28 Ekim Pazar günü saat 13.00’ te Cumhuriyet Alanında Atatürk Anıtına Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından çelenk sunma töreni ile başladı.
Samandağ da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları
Kutlamalar 29 Ekim Pazartesi günü  Kaymakamlık Makamında Kaymakam Süleyman Özçakıcı’nın tebriklerin kabulü ile devam etti.
Cumhuriyet alanında düzenlenen programda; İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yzb.Metin Gezer, Belediye Başkan Vekili Orhan Cabir törene katılanların bayramını kutladı.
İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı törende yaptığı konuşmada Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Aziz Milletimizin tüm varlığını ortaya koyarak yürüttüğü Kurtuluş Mücadelesinden zaferle çıkarak, çağdaşlaşma vizyonunu adeta bir tescili, bir belgesi olarak ilan edilen Cumhuriyetimizin 89.kuruluş yıldönümümü kutlamanın sevincini ve onuru yaşadığımızı söyledi.
Çakıcı konuşmasında “Bizlere bu büyük eseri miras bırakan büyük önder Atatürk’ün, şehitlerimizin ve gazilerimizin hatıraları önünde saygı ile eğiliyor, onları rahmet minnet ve şükran ile anıyoruz. Milletin egemenliğine dayanan, demokrasiyi merkeze koyan bir anlayış ile benimsenen ve yüce milletimiz tarafından içselleştirilen Cumhuriyet ile 89.yıldır çağdaş uygarlık yolunda önemli mesafeler alınmıştır. Rejimin kendisi Atatürk’ün laik, demokratik bir sosyal hukuk devletini gerçekleştirme projesinin temel dayanağı olmuştur. Bu sistemle, Türk Milletinin yapısına ve geleneklerine uygun, katılımcı, özgürlükleri esas olan, modern ve ileri bir toplum hedeflenmiştir.
Rejim bir yurttaşlık bilincini oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkı vermiştir.
Cumhuriyet Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcılığını oraya çıkarmış, on modern dünyanın kavram ve değerleriyle tanıştırmıştır. Türk Milletini, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın ayrıcalığını yaşamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşundaki ilke ve dinamikler, nesiller boyu bitmeyecek kararlı bir ilerleyişi, sürekliliği ifade etmektedir. Bu ilke ve dinamikler tarihi süreç içinde karşılaşılan kritik karar noktalarında, bulunduğumuz zor coğrafyada, krizlerin, istikrarsızlıkların, ülkelerarası çıkar çatışmalarının ortasında milletimizin ilerleyişinde en önemli rehber ve itici güç olmuştur.
Bulunduğumuz çağda, tüm dünya sürekli bir değişim ve gelişim içindedir. Ülkelerin bu şartlara uyum sağlama ve kendini yenileme başarıları, dünyadaki yerlerini de belirlemektedir. Bizlere düşense 89 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek, Atatürk ilke ve inkılaplarının yol göstericiliğinde Cumhuriyetimizi daha da yücelterek atılımları gerçekleştirmektir.
Ülkemizin biliminde, sanatta, teknolojide dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alması vatandaşların refah içinde yarınlara güvenle bakması için hepimiz sorumluluklarımızı bilerek adımlarımızı ona göre atmalıyız. Geleceğimiz için çabalarken şayet yorulursak, bizlere bu vatanı bu Cumhuriyeti miras bırakanların en olumsuz koşullarda ne büyük işler başarabildiklerini hatırlayarak, güç bulmalıyız.
Kurulduğu zaman yaşama ihtimali tartışılan bir devletten, bugün Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip, ekonomide en hızlı büyüyen, dünyanın en büyük ilk 16 ekonomisi arasında sayılan bir ülke haline gelmemizdeki en önemli faktör, modernizeyi bir yaşam biçimi olarak benimseyen ve aydınlık geleceğimize inanan yüce Türk Milletidir. Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya itibari ile sahip olduğumuz, politik, stratejik ve ekonomik önem ve potansiyel nedeniyle, milletimizi, birlik ve bütünlüğüne kast eden hain planların ve girişimlerin tarih boyunca hedefi olmuştur. Şu yada bu mazeretle insanlarımızın vatandaşlarımızın, arasına nifak ekmeye çalışanlar çıkmıştır. Sevincini kederini birlikte paylaşan, birbirine sevgi ve hoşgörü ile bağlı olan ve ortak ve daha güzel yarınlar için hep birlikte çabalayan milletimizi bu nifak tohumlarını asla yeşertmemiştir. Unutulmamalıdır ki bu ülkede yaşayan her vatandaş aynı derecede söz sahibidir.
Devlet halka ve ayrı ayrı her bireye aittir. Devlet tüm kurumlarıyla her türlü yönetim yetkisini Milleten almaktadır. Millet iradesinin üzerinde bir kurum yoktur. Bunun en büyük teminatı cumhuriyettir. 
Yüce Milletimiz geçmişte olduğu gibi bundan sonrada karşılaşacak sorunları, gelişme yolundaki engelleri birlik beraberlik içinde, dayanışma ruhuyla birbirine kenetlenerek aşacak , yüce Atatürk’ün yaktığı aydınlanma ışığını sürekli yükseltecektir.Bilhassa gençlerimizin azim ve kararlılığı geçmişimizde olduğu gibi ,geleceğimizin de onur ve başarılarla dolu olmasını sağlayacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyet bayramınızı kutluyorum” diye konuştu. 
Tören programı daha sonra Mehmet Selim Kara Kız ve Teknik Lisesi öğrencisi Nurdeniz Karataş’ın “Akdenize Doğru” adlı şiiri , Şaban Kahil Sürmeli İlkokulu öğrencisi Samet Canaslan’ın “ 29 Ekim” adlı şiiri, Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Çağla Yorgun’un “Akdeniz’e Doğru” adlı şiiri , Samandağ Atatürk Ortaokulu öğrencisi Elvin Halvieli “Cumhuriyet “ adlı şiiri okudu.
Halk oyunları gösterilerinin ardından, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla okullar arasında düzenlenen Şiir, resim ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.