SAMANDAĞ DA ÖZGECAN ANILDI

Gün  geçmiyor ki kadına yönelik şiddet haberiyle  uyanmayalım.
SAMANDAĞ DA ÖZGECAN ANILDI
Yine öğle bir gün ve yine okul dönüşü. Mersin’ den Tarsus’a  evine giderken dolmuş şoförü tarafından tecavüze yeltenilen  Özgecan direnince  vahşice katlediliyor; Dolmuş şoförü, babası  ve bir arkadaşlarıyla kolları kesiliyor ve vahşice yakılıp dereye atılıyor. Bu nasıl bir vahşet, bu nasıl bir barbarlık!Her kadının ayrı bir hikayesi,  her kadının ne yazık ki ayrı bir dramı var.Biz kadınlar yaşı,eğitimi,mesleği,ekonomik durumu,sosyal  statüsü ne olursa olsun hep güvercin tedirginliğinde yaşamak zorunda bırakılıyoruz.Üniversite öğrencisi güzelim Özgecan’da  kimbilir  dolmuşta tek başına kız çocuğu olarak,ne kadar tedirgin olmuş,ne kadar korkmuştur.korkularını,tedirginliğini unutmak için neler yapmıştır?Dolmuştaki kan izlerinden de anlaşıldığı kadarıyla üç vahşi insanla da ne kadar da boğuşmuştur.Daha anne karnında başlayan toplumsal cinsiyet ayrımcılığı,hayatımız boyunca peşimizi bırakmıyor.Erkek egemen yapı  ailede başlıyor,eğitimde devam ediyor,sonra Hukuk, tarih yazımı ve benzeri  alanlarda da bütün ağırlığıya hayatımızın her aşamasında bu ayrımcılığa maruz kalıyoruz.Günlük yaşamda  şiddetin her her biçimiyle karşılaşıyor,en uç aşaması olan kadın cinayetleri de hiç peşimizi bırakmıyor.AKP hükümeti  politikalarıyla neoliberal ekonomik sistem ve muhafazakar yaşam biçimini dayatıyor ve muhafazakarlık arttıkça kadına yönelik şiddet te artıyor.AKP iktidarında kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin  artması  hiç rastlantı değil.Tamamen bu muhafazakar politikaların ürünü.Hükümet kadın cinayetlerine karşın hiçbir önlem almamaya devam etmesi, Hükümetin kadın dostu olamayan politika ve uygulamalarını bırakması gerekiyor.Bu haykırışları,bu can yakmaları,bu yürek dağlamalarını AKP henüz duymadı, duymak istemedi. 
 Kadın şiddete maruz  kaldığında   “Koruma kararları verilirken bazı mahkemeler hâlâ delil aramakta, karar aynı gün verilmemektedir. Koruma kararı verilmesiyle kararın saldırgana tebliği arasında uzun süreler geçmekte ve bu sürede zarfında gerçekleşen şiddet yasal yaptırımla karşılaşmamaktadır.Yargılama, şiddetin önlenmesi amacını sağlamaktan uzak olduğu gibi, yavaştır ve etkin değildir. Kolluk başvurularında bazı görevliler koruma kararının gerekmediği konusunda mağduru  iknaya  çalışmakta ve mağdura ‘koruma kararı istemiyorum’ biçiminde evrak imzalatılmaktadır.” Bu şekilde nice kadınlarımız bile bile ölüme gönderildi. Bu bağnaz,kadını hakir gören, Kadını fıtratından dolayı ikincil gören zihniyet acilen değişmelidir.Bütün bu cinayetlerde ‘Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyerek kadınların erkeklerin mülkü olduğu propagandasını yıllardır topluma pompalayanların büyük sorumluluğu var. Seçime üç ay kala Meclis’te kurulan Kadına Yönelik Şiddet Komisyonu, kurulduğu günden beri; ‘Kadın mahallenin namusudur’, ‘Kreş eken huzurevi biçer’, ‘Kadınlara hak verilmemeli’, ‘Kadın ve mücadele kelimeleri yan yana kullanılmamalı’, ‘Evlenilecek kadınlar itaatkârlık eğitiminden geçirilerek ehliyetlendirilmeli’ gibi söylemlerle kadınlara karşı düşmanlığı kışkırtan, her biri ayrımcılık ve psikolojik şiddet  propaganda mekanizması olarak çalışıyor.Bu olayda da görüldüğü gibi 'tecavüze tahrik eden kadın cezalandırılsın', 'kadın tecavüz çocuğunu doğursun' gibi söylemlerle erkekleri kışkırtan, tecavüzü sıradanlaştıran, kadınları hizaya çekip erkekleri onların üzerine salan devlet bu olayda birinci derecede sorumludur. Bütün bu tecavüz ve cinayetler münferit değil, sistematiktir. Tecavüz ve cinayet de politiktir,  Bu olayı basit bir kutuplaştırılmış Türkiye kavgası olarak değil,  eşitsizlikler üzerine kurulu bir dünya görüşüyle ideolojik mücadele olarak görmek gerekir."Dün  Berna, Güldünya,  Özge ,Ayşe ve daha niceleri…..Bugün Özgecan.  Dileriz bu son olur ve  bu  kadına yönelik vahşet   biter. Kadına yönelik şiddet son buluncaya kadar biz kadınlar bu işlerin takipçisi olacağız.Bir daha  Özgecan’ın yaşadığı vahşet  yaşanmasın diye..Disk genel iş sendikası Samandağ temsilcilği, iş ve meslek sahibi kadınlar derneği, kadın emeği derneği ve tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

 

                                                                                                                  Samandağ Belediyesi

Kadın Danışma Merkezi

SAMANDAĞ DA ÖZGECAN ANILDI haberi 17 Şubat 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  16550 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle