SAMANDAĞ DİN ÖNDERLERİ REYHANLI SALDIRISINI KINADI

Hatay İli Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü saat 13:45 sularında insanlık dışı bir katliam gerçekleşmiştir. Yapılan bu terör saldırısını kim ,  niçin gerçekleştirmiş olursa olsun insanlık adına  şiddetle kınıyoruz.
SAMANDAĞ DİN ÖNDERLERİ REYHANLI SALDIRISINI KINADI
Bu katliamda devletin resmi kayıtlarına göre 50 civarında canımızı, hemşerimizi, din kardeşimizi kaybettik. Aynı katliamda onlarca canımız, din kardeşimiz, hemşerimiz de yaralandı. Hayatını kaybeden din kardeşlerimize Allahtan rahmet niyaz eder ailelerine başsağlığı ve sabır ,  yaralı kardeşlerimize de acil şifalar dileriz.Hataydaki kardeşlik çınarı ,yeni yeşermeye başlamış bir filiz değil;bin yıllık köklü bir çınardır.Reyhanlı ilçesinde meydana gelen elim olay neticesinde içimiz yanmaktadır.Acımız çok büyük olup yüreğimiz kanamaktadır.Hoşgörü ve medeniyetlerin beşiği Hatayımızda  insanlar arasında bulunan birlik , beraberlik , kardeşlik ve huzurun devamı için her vicdan ,akıl ve iman sahibinin sorumlulukları vardır.İlimizde yaşayan  Alevi ,Sünni , Hıristiyan ,Musevi  ; Türk ,Kürt,Arap,Ermeni kısacası bütün dini ve etnik aidiyetle barış, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz.Bu gibi durumlarda uyanık ve sağduyulu davranmamız gerekmektedir. Bu barış , kardeşlik ortamının sağlanması  için var gücümüzle çalışmalıyız.Yüce Allah ülkemizi ,ilimizi şer odaklarından korusun.Kötü niyetli davranışlarla aramıza nifak tohumlarını saçarak huzurumuzu kaçırmak isteyenlere asla fırsat vermemeli , asılsız iddialara ve kışkırtmalara  da itibar  etmemeliyiz
 
.Bu hususla ilgili yüce Allahın emri şöyledir:”ey iman edenler eğer fasıkın biri size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın.Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız.sonra yaptığınıza pişman olursunuz”(hucuret suresi 6.ayet)Maide suresinde (ey iman edenler siz kendinize bakın siz doğru yolda olunca doğru yoldan sapan kimse size zarar veremez, hepimizin dönüşü Allah’adır.(Maide suresi,105.ayet) Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur:”sizleri zandan sakındırırım;çünkü zanla söylenen sözler yalanı daha çok olandır.Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayınız,hususi ve mahrem hayatınızı da araştırmayınız.Birbirinize hased etmeyiniz ,birbirinize arkanızı çevirip küsmeyiniz,birbirinize buğz ve düşmanlık da etmeyiniz.Ey Allahın kulları,birbirinize kardeşler (müsabesinde) olunuz !İnananlar birbirlerini sevmekte,birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vucuda benzerler .Vucudun bir uzvu hastalandığında ,diğer uzuvlar bu sebeple uykusuzluğa ateşli hastalığa tutulurlar.Birbirinizi kıskanmayınız , birbirinize kin tutmayınız,birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz,birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz.kiminiz kiminizi arkasından cekiştirmesin.Allah’ın Kulları kardeşler olunuz.Bir an önce bu durumların sona erip her yerde barış ve huzurun hâkim olması için dua ediyoruz. Allahın ipine sımsıkı sarılmalı birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Yüce Allahın emri ve atalarımızın mirası olan bu kardeşçe yaşam ve insanlık ve medeniyeti devam ettirmek öncelikli görevimizdir. Ülkemizde ve ilimizde yaşanan kardeşliği, huzuru korumalı ve devam ettirmeliyiz.Bizler oyuna gelmeyeceğiz.Gün her zamankinden fazla birlik olma günüdür.El ele omuz omuza verme günüdür.İnanıyoruz ki,sahip olduğumuz sağduyuyla karanlık oyunlara gelemeyeceğiz. Yüce Mevla’nın gazabı bizlere bu acıları yaşatan cani, katil, şer odaklarının üstünde olsun. Masum insanları katletmek 4 kutsal kitapta lanetlenmiştir. Bizlerde buradan bu acıları bizlere yaşatanları lanetliyor, hayatını kaydeden din kardeşlerimize Allahtan rahmet ve sevenlerine başsağlığı ,  yaralılara Allahtan şifa, bütün halkımıza sabır diliyoruz.