SAMANDAĞ'DA 13 BİN 500 KAPLUMBAĞA DENİZE ULAŞTI

Samandağ sahilinde yuvadan çıkan yeşil deniz kaplumbağalarının denize yolculuğu başladı.
SAMANDAĞ'DA 13 BİN 500 KAPLUMBAĞA DENİZE ULAŞTI
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, eşi Zehra Lekesiz, Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ile sabah 06.00'da geldiği Samandağ sahilinde yeşil deniz kaplumbağalarının yuvalarını yerinde inceledi ve yetkililerinden bilgi aldı.
     Samandağ sahilinin, deniz kaplumbağalarının ülkemizdeki ve dünyadaki önemli üreme alanlarından biri olduğunu belirten Vali Lekesiz, Türkiye'de deniz kaplumbağalarının yüzde 25'inin Samandağ sahillerinde yaşamasının kent açısından fevkalade önemli olduğunu belirtti.
     Lekesiz, Samandağ sahillerinde deniz kaplumbağalarının yılda ortalama 300 yuva yaptığını ve bu rakamın önemli olduğunu kaydetti.
               

     Kırsalda yaşayan nüfusun kent merkezine gelmesi ve hızlı nüfus artışı gibi faktörlerin çevresel değerlerin baskı altında kalmasına yol açtığını ifade eden Lekesiz,'' Doğal ve sosyal değerlerimize dün olduğundan daha fazla duyarlılık ve ilgi göstermemiz gerekiyor. Yaşadığımız doğayı bir denge içerisinde gelecek kuşaklara aktarabilmek için hepimizde bir bilinç ve titizlik oluşması gerekiyor'' diye konuştu.
     Lekesiz, vatandaşların deniz kaplumbağalarının yuvalama zamanlarında sahili temiz tutmalarını, bölgede at arabası, traktör ve diğer araçlarla gezilmemesini, kumsalda gezintileri sırasında yavruları gördüklerinde onları sevme gerekçesiyle evlerine götürmemelerini ve yaralı bir kaplumbağa gördüklerinde ise İlçe Kaymakamlıklarına, Çevre Orman İl Müdürlüğü'ne veya sahilde bulunan Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi'ne haber vermeleri konularında hassas davranmalarını istedi.

     Vali Lekesiz, ayrıca deniz kaplumbağalarının yaşam süreçleri ile ilgili sağlıklı ve bilimsel bilgi toplanması amacıyla önümüzdeki dönem içerisinde 2'si yetişkin ve 2'si genç olmak üzere 4 kaplumbağaya çip takılarak takip edileceğini kaydetti.
     Samandağ Kaymakamlığı Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Bektaş Sönmez de, mayıs ayında başlayan üreme sezonunun günümüze kadar yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirdi.
     Sönmez, bu yıl yuva popülasyonunun daha yoğun ve olumlu şekilde sürdüğünü, sahilde ortalama 600'ün üzerinde yeşil deniz kaplumbağası yuvasının bulunduğunu belirtti.
     Yaklaşık 200 yuvadan yavru çıkışının olduğunu ifade eden Sönmez, ortalama 13 bin 500 yavru kaplumbağanın denize ulaştığını ve bu rakamın sezon sonuna kadar 40 bini bulacağını sözlerine ekledi.
     Bilimsel Araştırma Merkezi Sorumlusu Sönmez, Vali Lekesiz ve diğer yetkililere deniz kaplumbağaları hakkında slayt eşliğinde sunum gerçekleştirdi