SATRANÇ ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

Antakya Belediyesi Ulusal Satranç Turnuvası” ödül töreni ile son buldu.

SATRANÇ ŞAMPİYONLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Antakya Festivali etkinlikleri çerçevesinde Antakya Belediyesi Semt Pazarı Kompleksi Salonunda düzenlenen ve 6 gün süren turnuvanın kapanış ve ödül törenine  Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, Turnuva sponsoru işadamı Necmi Asfuroğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Duman, sporcu velileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş törende yaptığı konuşmada, Antakya’da Ulusal bir turnuvayı daha başarıyla gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Dünya Kadınlar Şampiyonasını 2010 yılında şehrimizde başarı ile gerçekleştirmiştik. Bu yıl Dünya Gençler Satranç Şampiyonasını Eylül ayında yine güzel şehrimiz Antakya’da düzenleyeceğiz. Bu dev organizasyon öncesinde prova niteliğinde Ulusal bir turnuva düzenledik. Satranç takımımız büyük bir başarı sergileyerek Süper Lig’e yükseldi. Spora ve sporcuya olan desteğimiz artarak devam edecektir. Yarınlarda Türk sporunda satrançta çok daha iyi yerlerde olacağız. Artık lig maçlarında kendi çocuklarımızı görmek istiyoruz” dedi.  Spor aşığı bir kişi olduğunu dile getiren Başkan Savaş, bir süre önce satranç camiasına turnuvaların sağlıklı bir şekilde yapılabileceği bir salon sözü verdiğini hatırlatarak, “Verdiğimiz sözü yerine getirdik ve Belediyemiz Semt Pazarı Kompleksi içinde yer alan bu güzel salonu yaptık. Artık burada daha bir çok Türkiye ve Dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapacağız” dedi.
 
 

           Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın yaptığı konuşmada, “Antakya Belediyesi Ulusal Satranç Turnuvası’na ev sahipliği yapan ve destek veren Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ediyorum. Turnuvaya katılan tüm sporcularımız centilmence yarıştılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu şampiyonayı başarı ile sonuçlandırdık. Şehrimizde yapılacak olan Dünya Gençler Satranç Şampiyonasının provasını da yapmış olduk” dedi.  Turnuvaya, Gürcistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin 20 şehrinden gelen sporcular şampiyonluk için hamle yaptılar. Heyecanlı geçen turnuva sonrasında şampiyonlar belli oldu. Turnuva şampiyonları şöyle belirlendi:

16 yaş ve altı genel sıralama: 1. Denizcan Temizkan (Hatay), 2. Önder Perçin (Hatay), 3. Anıl Gençoğlu

16 yaş kategorisi sıralama: 1. Denizcan Temizkan (Hatay), 2. Önder Perçin (Hatay), 3. Anıl Gençoğlu

Açık genel sıralama: 1. Davıt Benıdze (Gürcistan), 2. Aydın Duman (Mersin), 3. Shota Azaladze (Gürcistan).

Açık kategori sıralaması: Babageldi Annaberdiyev (Hatay), Cemil Yener (Hatay), Diyap Büyükaşık (Hatay).

16 yaş kategorisi en iyi bayan sporcu Çağla Yaren Aslan (Hatay), Açık kategori  en iyi bayan sporcu Nilay Akar (Gaziantep).Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, turnuvada emeği geçenlere birer teşekkür plaketi verdi. Turnuvanın sponsoru olan işadamı Necmi Asfuroğlu’na, turnuvaya katkı sağlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın ve Satranç İl Temsilcisi Sultan Daban’a plaket verildi.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve törene katılan protokol üyeleri, şampiyonada dereceye giren sporculara ödüllerini verdiler. Sporcular madalya, kupa ve para ile ödüllendirildiler. Başkan Savaş, turnuvada görev yapan hakemlere de ödüller verdi. Bu arada, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Duman, Ulusal Satranç Turnuvası’na ev sahipliği yapan ve büyük katkı veren Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a bir teşekkür plaketi verdi.