SATRANÇ SANAT İLE BULUŞTU

Şahların Dostluğu’’ adlı Çocuk Tiyatrosu oyunu büyük ilgi gördü ve severek izlendi.
SATRANÇ SANAT İLE BULUŞTU
Yazarlığını Beyaz Kale Satranç Kulübü Başkanı ve Antrenörü Erkal Büyükaşık’ın yaptığı, Senaryo ve Yönetmenliğini Hatay’ın en seçkin Tiyatro sanatçılarından İlkay Konucu’nun  üstlendiği ‘’Şahların Dostluğu’’ adlı Çocuk Tiyatrosu oyunu büyük ilgi gördü.‘’Şahların Dostluğu’’ adlı Çocuk Tiyatrosu oyunu Hatay Meclis Kültür Salonunda seyirciler ile buluştu. Tiyatro oyununa çocukların yanı ıra velilerde büyük bir ilgi gösterdi.’Şahların Dostluğu’’ isimli oyunda rol alan çocukların ayrıca Hatay’ın En Seçkin Satranç Sporcuları Oyuncusu olması,  sahnelenen tiyatroya ayrı bir renk kattı.Beyaz Kale Satranç Kulübü Başkanı ve Antrenörü Erkal Büyükaşık tiyatro ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu oyun ile Türkiye’de bir ilk olmayı başardıklarını ifade ederek, ‘’Satrancın Sanat ile Buluşması’’ sloganı ile yola çıktıklarını söyledi.Erkal açıklamasında ayrıca, bu oyunun film ekibi tarafından kameraya alındığını belirterek, “Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığının oluru durumunda bu örnek proje ile tüm Türkiye’de gösterime de girmeyi hedefliyoruz.
Profesyonel çocuk tiyatrocuları ile il-il, ilçe-ilçe, köy-köy dolaşarak, Türkiye’nin her yerinde sahne almak en büyük hayalimiz ve hedefimizdir” dedi.Beyaz Kale Satranç Kulübü Başkanı Erkal Büyükaşık sözlerini şöyle tamamladı: “Çocuklar için Satrancın hayati faydalarının yanı sıra Satranç yapısı itibari ile zor bir spor olarak görülmektedir. Bu tiyatro ile zor olan tüm basamakları ‘’Eğlenerek ve Öğrenerek’’sloganı ile aşmayı hedefliyoruz. Satrancın en eğlenceli tarafından yakalamak, yüzde yüz zeka sporu olan satrancı daha eğlenceli kılmak, herkesin satrancı öğrenebileceğini göstermek gibi bir misyon ile çalışıyoruz. Bu bakış açısından yola çıkılarak satrancın 4-5 yaşında ki çocuklara kadar indirgenerek Türkiye Satrancı olarak Dünya Satrancına da farklı bir bakış açısı kazandırılacağına inanıyoruz.”‘’Şahların Dostluğu’’ imli oyunun içeriğinde şu temalar yer aldı: 1.Satranç Taşlarının Dizilişi, 2.Satranç Taşlarının Hareketi, 3.Beyaz ve Siyah Taşlar , 4.Satranç Taşlarının Puanları, 5.Rok, 6.Geçerken Alma Kuralı, 7.Piyon Terfisi…Erkal Büyükaşık, Satranç ile ilgili tüm bilgiler ve kuralların Fabllaştırılarak sahneye alındığını ifade ederek, “Çocuklar başta olmak üzere izleyen herkesin Satrancın Kuralları ve oyun hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olacağına inanıyoruz. Bu oyun, Satranç öğrenmek ve öğretmek isteyen herkes için harika bir bilgi aktarımı özelliğini taşıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Hüseyin ZORKUN 
 
SATRANÇ SANAT İLE BULUŞTU haberi 29 Ocak 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  25335 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle