SATRANǒTA TÜRKİYE’DE BİR İLK

08-09. Haziran tarihleri arasında Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde 3,5-4-5-6 yaş minik satranç sporcularına yönelik bu yıl 5.si gerçekleştirilen geleneksel “2013 Süper Minikler Satranç Şöleni” düzenlendi.

SATRANǒTA TÜRKİYE’DE BİR İLK

HATAY’DA SÜPER MİNİKLER SATRANÇ ŞÖLENİ YAPILDI

SATRANǒIN GELECEĞİ EMİN ELLERDE  Yaklaşık 450 minik sporcunun katıldığı şölen İskenderun Prime Mall AVM’de gerçekleşti. Binlerce insanın izlediği satranç şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Özellikle henüz 3,5 yaşında İskenderun Pamuk okul öncesi eğitim kurumuna giden Elif su adlı minik satranççının biberonuyla satranç oynaması ilgiyle izlendi. Biberonunu almadan satranç’a başlamayan Elif Su , alandaki yüzlerce seyirci tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Palyaçolar, balonlar, yüz boyamalar ve müzik eşliğinde adeta bir karnaval şeklinde geçen şölen sonunda, katılımcı miniklere madalya ve katılım sertifikası verildi Şölene Dörtyol İlk Adım Ana Okulu, Payas Nursan Ana Okulu
, Demirçelik Ana Okulu, İskenderun Kız Meslek Lisesi Ana Okulu, Pamuk Okul Öncesi Eğitim Kurumu, Tırtır Kreş, Ayışığı Kreş ve Masal Kreş kurumlarından yaklaşık 500 dolayında minik (3,5-4-5-6 yaş sporcu katıldı.TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ. Şölenin açılış konuşmasını yapan Satranç Hatay İl Temsilcisi Sultan Daban ;” Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz bu şölen bir anlamda yaş sınırlaması açısından Türkiye’de yapılan en küçük yaş satranç şenliğidir. Henüz 3 yaşında elinde biberonla ve emzikle şölene katılan miniklerimiz var. Bunlar satranç sporu adına önemli gelişmelerdir. Artık satranç Türkiye’de bebek yaşlara kadar inmiştir. Bu konuda en önemli desteği veren başta velilerimize ve anasınıfı öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.  Daban ayrıca, bu tür şölenlerin Antakya ve diğer İlçelerde de yapılacağını sözlerine ekledi.