SAVAŞ A ŞİDDET E HAYIR

Savaşsız bir Dünya için konuşan kadınlar, savaşın Yıkım, göç, tecavüz, işgal ve gözyaşı olduğunu öne sürerek savaşı istemediklerini hep bir ağızdan haykırdılar.
SAVAŞ A ŞİDDET E HAYIR

Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde Kadın Emeği Kolektifi ile Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nin düzenlediği, ‘Savaşsız bir dünya için kadınlar konuşuyor’ paneline katılan kadın konuşmacılar savaşı istemediklerine vurgu yaptılar.

Panelin açılış konuşmasını yapan Belgin Ayrancı, katılımcılara verdikleri destek dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlarken, Kadınlar olarak savaşsız bir dünya istediklerini ifade ederek, ‘Biz kadınlar artık savaşın şiddetine maruz kalmak istemiyoruz. Savaş, gözyaşı, acı, şiddet, tecavüz ve yıkımdır. Biz kadınlar savaşa hayır demek için bir araya geldik, omuz omuza verdik’ ifadesinde bulundu. ‘Savaşsız bir dünya için kadınlar konuşuyor’ panelinde Suriyeli kadınların gördükleri şiddeti gösteren slayt filmini izleyen kadınlar gözyaşlarını tutamadılar.

Savaşın yıkım, göç, şiddet, tecavüz, işgal ve gözyaşı olduğunu içeren gösterileri izleyen kadınların gözyaşlarına hakim olmadıkları gözlendi. Moderatörlüğünü eğitimci Sibel Malta Balıkçı’nın yaptığı panelin ilk konuşmacısı Filiz Çay, Ortadoğu’daki kadınların kaderlerini hep savaşlara geçirmek olduğuna dikkat çekti.

Ortadoğulu kadınlar olarak, barışı sağlama adına Asi Nehri gibi tersten akarak Denizlere ulaşacaklarına kaydeden Filiz Çay, savaşı istemediklerini, savaşın en büyük acısını kadınların çektiğinin altını çizerken, ‘Savaş sözcüğü yüreğimizi sızlatıyor. Bunun için kadınlar olarak savaşa karşıyız. Artık gözyaşı, şiddet, tecavüz, işgal ve yıkım görmek istemiyoruz’ dedi.

Savaşlarda kadınların gördüğü şiddete ve özellikle slayt gösterisinde Suriyeli kadınların karşılaştıkları tecavüz olaylarına değinen eğitimci Sibel Malta Balıkçı, görülen vahşetin nedenli büyük boyutlarda olduğunu ifade ederken, ‘Suriyeli kadınların tecavüz yerine dini kılıf bulmak için Muta nikahını gündeme getirdiler’ vurgusunu yaptı.

Muta nikâhının İslamlıkla alakası olmadığını dile getiren Sibel Malta Balıkçı, ‘Suriye’ye sözde demokrasiyi getirecek olan Suudi Arabistan’daki müftünün verdiği vaiz ne dinle ne de İslam’la alakası yoktur. Suriyeli kadınların Suriye’de parayla savaşanlarla cinsel ilişki kurmalarına yönelik çağrısı çağdışı bir fikrin ürünüdür. Parayla savaşanlar, tecavüz etmek istedikleri Suriyeli kadınlar sözde muta nikâhı kıyıp öğlece emellerine ulaşıyorlar. Bu insanlıkla alakası yoktur’ tepkisinde bulundu.

Filistin’den gelen Leyla Halit, kadın ve erkeğin şiddete ve savaşa karşı omuz omuza vermeleri gerektiğini savundu

Tercüman aracılığıyla toplanan kadınlara seslenen Leyla Halit, kadın ve erkeğin ayrı ayrı bir dünyada olamayacakları için birlikte hareket etmeleri gerektiğinin altını çizerken, ‘Ben salona girerken, sadece kadınların bulunduklarını e erkeklerin asla salona giremeyecekleri söylendi. Ben bunun son derece yanlış olduğunu söyledim. Kadın ve erkek güçlerini birleştirmelidir ki, savaşa ve şiddete birlikte karşı koymaları gerekir düşüncesindeyim’ dedi.  Filistin’in yaşadığı acıları anlatan Leyla Halit, ‘Savaşlar yalnız kadınlar değil, erkeklerde aynı zulmü yaşamaktadır’ ifadesinde bulundu.  Sanatçı İlkay Akkaya ile Ativist Hülya Nehir konuşmalarında, Suriyeli kadınların yaşadıkları şiddet ve tecavüzün geçmişte Afganistan’da, Irakta, Lübnan’da ve Filistin’de yaşandıklarını dile getirdiler. Savaşın kabul edilebilir hiçbir tarafı olmadığını savunan Hülya Nehir ile Sanatçı İlkay Akkaya, Suriye’ye yapılacak emperyalist müdahaleye karşı geleceklerini ve Suriye’deki savaşın bir an önce bitmesini istediklerini açıklamalarında yer verdiler.

SAVAŞ A ŞİDDET E HAYIR haberi 21 Ocak 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  51935 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle