SAVAŞ EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNUDUR

Türkiye Tabipler Birliğine bağlı Güney İlleri Tabip Odaları’nın Antakya’da düzenledikleri tezkere eyleminde, bir kez daha savaşa karşı olduklarını dile getirdiler.

SAVAŞ EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNUDUR

Ulus alanındaki eylemde, Hükümet’in Türkiye Büyük Millet meclisi’nden çıkardığı Suriye’ye yönelik tezkereye tepki gösterenAdana-Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep-Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin ve Şanlıurfa Tabip Odaları ile Doktorlarının katıldığı eylemde konuşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bayazıt ilhan, savaş çıkarmanın insanlık suçu olduğuna vurgu yaptı.

İnsanlar ölsün diye hekimlik yapmadıklarını ısrarla altını çizen Bayazıt İlhan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Biz hekimiz.

İşimiz yaşatmaktır. İnsanlar hastalanmasın diye uğraşırız. Bebeklerin gelişmesini adım adım izleriz, aşıları zamanında yapılsın diye en ücra yerlere kadar gideriz.

Kimi zaman hasta bir bebeğin yanı başında sabahlar, iyileşme belirtisi görebilmek için gözlerinin içine bakarız.

Bazen bir çocuk getirirler, ağır hastadır, anası babası kendinden geçmiş haldedir, hayata tutunsun diye çırpınırız.

Bazen bir oğul kalp krizi geçiren babasını getirir bize, gözlerindeki korkuyu görürüz, yaşatmaya çalışırız.

Bazen bir kadın felç geçiren annesini getirir, yürütmeye, konuşturmaya, güldürmeye çalışırız.

Bazen bir işçi getirirler, metrelerce yüksekteki iskeleden düşmüştür, yaşatmaya çalışırız.

Bazen bir asker getirirler, mayına basmıştır, kopan bacağını kurtarmaya, kör olan gözünü gördürmeye çalışırız.

Tüm bunları yaşam için, kaliteli yaşam için yaparız. Karşımızdaki insanın dini, mezhebi, ırkı, siyasi görüşü bizim için fark etmez, biz yaşatmak için varız.Bunca emek verdiğimiz insanların savaşlarda, çatışmalarda can vermesine, sakat kalmasına gönlümüz razı gelmez, kabul etmeyiz. Çünkü biliriz: SAVAŞ EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNUDUR!

İşte bunun için bu ülkenin hekimleri olarak yaşadıklarımızı kabul etmiyoruz. Yıllardır dağlarında, şehirlerinde gençlerin birbirini boğazladığı bir ülke istemiyoruz. Biliyoruz, analar, babalar çocuklarını bunun için büyütmüyorlar, biz hekimler bunun için emek vermediğimiz gibi’. 

KOMŞULARIYLA SAVAŞA GİRME NOKTASINA GELMİŞ BİR ÜLKE İSTEMİYORUZ!

Bayazıt İlhan, Türkiye’nin komşularıyla geldiği noktaya vurgu yaparak, konuşmasını şöyle noktaladı:

‘Komşularıyla savaşa girme noktasına gelmiş bir ülke istemiyoruz. Biliyoruz savaş en çok çocukları, kadınları, yoksulları vurur. Onlar ki bizim yaşatmak için çırpındıklarımızdır, top mermileri, bombalar, şarapnel parçaları canlarını alır, kollarını, bacaklarını koparır, kör, sağır eder. Büyük insanlık öğrendi artık, savaşın olduğu yerde insanlık olmaz. SAVAŞ ÇIKARMAK İNSANLIK SUÇUDUR.