SAVAŞ İSPANYA’DA İLİMİZİ VE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

Kısaca ARLEM olarak bilinen Euro-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisinin; Ekonomik, Sosyal ve Bölgesel Meseleler Komisyonunun ( ECOTER) düzenlediği 7. toplantı, 19-20 Ekim 2014 tarihleri arasında İspanyanın Malaga şehrinde gerçekleştirildi.
SAVAŞ İSPANYA’DA İLİMİZİ VE ÜLKEMİZİ TEMSİL ETTİ

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ECOTER Komisyonu Eşbaşkanı ünvanıyla toplantıda ilimizi ve ülkemizi temsil etti.Toplantı öncesi üyeler için düzenlenen karşılama resepsiyonunda konuşmacı olarak ilk söz alan Malaga Belediye Başkanı ve Avrupa Belediyeler ve Bölgeler konseyi Başkanı Francisco De La Torre PRADOS, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve tüm ülke temsilcileri için hoşgeldin konuşması yaptı.

Akdenize kıyı ülkelerin katılımıyla oluşturulan ARLEM ECOTER Komisyonu’nun oturum başkanlığını yürüten Başkan Savaş, katılan tüm üye ülke temsilcileri adına bir konuşma yaptı. 3 yıldır ECOTER'in eşbaşkanlığını yürüten Başkan Savaş bu toplantıyada eşbaşkan olarak katılarak 20 Ekimde Kongre Salonunda düzenlenen multi-ülkeli toplantının ana konuşmacılığını yaparak genel direktörlüğünü üstlendi.11 Ülke temsilcisine sırasıyla söz veren Başkan Savaş, daha sonra söz alarak güney bölgemizdeki ve özellikle Hatay’daki Suriye meselesi ve bunun  beraberinde doğan mülteci sorunları üzerine değinerek açıklamalarda bulundu.
ECOTER Komisyon Eşbaşkanlığını başarıyla yürüten Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın konuşması tüm üye ülke temsilcileri tarafından ilgi ve beğeniyle karşılandı.Suriyeli mültecilerin bölgemizdeki entegrasyonu, bunun beraberinde meydana gelen sosyo-kültürel ve ekonomik meseleleri dile getiren Başkan Savaş, daha sonra çözüm önerileri ve ECOTER' in hassasiyetle izleyip uygulaması gereken yol haritasını açıkladı. Son olarak Rabat-Fas ta düzenlenen 6. ECOTER toplantı raporlarını değerlendiren Başkan Savaş, daha sonra toplantıyı münazaraya açtı. Düzenlenen toplantının taslağının reporterler tarafından revize edilip rapor olarak sunulmasını, ve Luxor_Mısır'da düzenlenecek olan bir sonraki toplantıya kadar bu taslağın rapor olarak tüm üyelere gönderilmesini talep etti. Beş saat süren toplantının ardından İspanyol basın kuruluşlarının ve televizyonlarının ilgi ile takip ettiği toplantının genel çerçevelerini dile getirmek üzere Başkan Savaş, Malaga Belediye Başkanı Francisco De La Torre Prados ve Portekizi temsilen Lizbon Belediye Başkanı Antonio Costa ile bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.