SAVAŞA HAYIR EYLEMİNİ

Eğitim-İş Hatay Şubesi ve 81 İlin Şube Başkanları, TKP, CHP ve İşçi Partisi’nin katıldığı “Savaş Zorunlu Olmadıkça Cinayettir” eylemi Emniyetin tüm yasaklarına rağmen Maksim Kavşağı Atatürk Parkında geniş bir katılımla yapıldı. 
SAVAŞA HAYIR EYLEMİNİ
 Öğretmen evinden başlanarak Yeloğlu köprüsü yanında bulunan Atatürk Parkında yapılan müzikli şölenin ardından grup yürüyüşe geçmek istedi. Polis sadece yürüyüşe slogansız ve pankartsız bir şekilde yürüyebileceklerini söylemesi üzerine CHP Hatay Milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl Eğitim-iş’in uyarıları dikkate almasını söyledi. Grup daha sonra slogansız ve pankartsız bir şekilde yürüyüşe başladı. Eğitim-Sen binası önüne gelen grupta bulunan TKP’lilerle polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Bu arbedeye Eğitim-İş üyeleri de katılınca olaylara Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve CHP Hatay Milletvekilleri müdahale etmek zorunda kaldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Eğitim-İş üyeleri Saray Caddesine yürüyerek burada basın açıklaması yaptılar.  Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Savaş zorunlu olmadıkça cinayettir diyerek; “Emperyalizmin, Afrika’dan Uzak Doğuya yeni sömürge alanları oluşturmak amacıyla bu büyük coğrafyadaki kurulu siyasal yapıları yeniden dizayn etme süreci hızla devam etmektedir. Özellikle ABD güdümlü Yeşil Kuşak Projesi ve Büyük Ortadoğu Projeleri temelinde beslenen yapılar, emperyalizmin bu coğrafyada amacına ulaşmasına önemli katkı sunmaktadır.
 Eğitim-İş olarak tüm halkımızdan, bu kirli savaşa karşı tepkilerini yükseltmelerini, savaş karşıtı eylem ve etkinliklere destek vererek seslerini siyasal iktidara duyurmasını istiyoruz. Bu savaşın faturasını emekçimiz, dar gelirlimiz, köylümüz ve çiftçimiz kan ve yoksulluk olarak ödeyecektir. Daha şimdiden yapılan zamlarda bu savaş çığırtkanlığının çok ciddi bir etkisi vardır.”dedi.  CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz  konuşmasında sınırın yol geçen hanına döndüğünü belirterek, “Sınır kevgire dönmüş durumda. Kimin girip kimin çıktığı belli değil. Türkiye’nin değişik illerinden 200’e yakın araç kaçırılıp Suriye’ye götürülmektedir. Orada hem savaşta hem de kaçakçılık işinde kullanılıyor. Ben yetkililere soruyorum, bu araçlar çakmak değil, bunlar sınırdan nasıl geçtir. Bunu yetkililerin açıklaması lazım. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetini kim giderecek.” diye konuştu. CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl ise; “Hükümet o kadar ileri gitti ki, muhalif güçlerin elindeki pamuğu, zeytinyağını vs. yağmalama ürünlerin Türkiye ithalatını yasal hale getirdi. Gaziantepli 4 firmaya izin verdi. Fabrikalarda yağmalanan makineler bedava satılıyor.” diyerek hükümetin çocuk oyunu oynadığını söyledi. Eylemci grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
 


SAVAŞA HAYIR EYLEMİNİ haberi 11 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  47180 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle