SEBZE HAL MÜDÜRÜ SEBZE HALİ YETERSİZ KALIYOR DİYE BELİRTTİ

 Antakya Belediyesi sebze halinin ihtiyaçları karşılamadığı için yetersiz kaldığı belirtildi.
SEBZE HAL MÜDÜRÜ SEBZE HALİ YETERSİZ KALIYOR DİYE BELİRTTİ
  Sebze Hal Müdürü Mehmet Karaköse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1966 yılında faaliyete geçen sebze halinde 66 komisyoncunun faaliyet gösterdiğini söyledi.
     Halde komisyoncularından aylık ortalama 40 bin ticaret payı, yer tahsisinden de ortalama 14 bin lira gelir elde edildiğini ifade eden Karaköse, yeterli alan olması halinde bu geliri en az ikiye katlayabilecek bir kapasitenin olduğunu kaydetti.
     Adana, Mersin, Niğde, Tokat, Bursa, Çanakkale gibi bir çok ilden kente sebze ve meyve getirildiğini vurgulayan Karaköse şöyle konuştu:

     ''Birçok ilden kente sebze ve meyve geliyor. Halde bulunan komisyoncular bunları iç piyasaya dağıtıyor. Ağustos ayında en fazla domates ürünün talep gördü, bu ayda halde 2 milyon 36 bin 740 ton domatesin iç piyasada tüketildi. Domatesi 351 bin 787 ton ile biber, 299 bin 685 ton ile de patlıcan takip etti. Bunun yanında halde 37 çeşit sebze ve meyve iç piyasaya sunuldu, toplamda 5 milyon 9 bin 799 ton ürün halde işlem gördükten sonra tüketiciye ulaştırıldı.''
     Yeni sebze hali konusunda Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın kendileriyle sürekli iletişim halinde olduğunu belirten Karaköse, yeni yer için yoğun talebin bulunduğunu kaydetti.
     Halin çok yetersiz olduğunu, yer darlığından üretici ve komisyoncu arasında olması gereken ticaretin sağlanamadığını vurgulayan Karaköse, ''Yeterli alan olması halinde ciromuzu en az ikiye katlarız'' dedi.
     Antakya Belediyesi'nin Türkiye'nin en kapsamlı hal projelerinden birini hazırladığını ifade eden Karaköse, en kısa zamanda bu konuyla ilgili çalışmaların başlayacağını, sadece yer tahsisi konusunda sıkıntı yaşandığını söyledi.