Şehitlerimiz Cumhuriyet Bayramında Saygıyla Anıldı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti’ne en anlamlı armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıldönümü kutlamaları, Valimiz Sayın Ercan Topaca’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.
Şehitlerimiz Cumhuriyet Bayramında Saygıyla Anıldı
Cumhuriyet Alanı’nda  törene, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. Mehmet Ali Tuna, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, MKÜ Rektörü H.Salih Güder, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hasan Koçyiğit, askeri erkan, İl Müdürleri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlarımız katıldı. Çelenk sunma töreninden sonra, milletimizin yaşadığı acıların, sıkıntıların ve yoklukların neticesinde Cumhuriyeti bize armağan eden  Aziz Şehitlerimiz Antakya Şehitliği’nde düzenlenen törende saygıyla anıldı.  Şehitlik ziyareti; çelenklerin sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Vali Topaca Şeref Defteri’ni imzaladı. Vali Topaca Şehitlik Defteri’ ne şunları yazdı:   
“Aziz Şehitlerimiz, 
Cumhuriyetimizin 91’inci yıldönümünü millet olarak aynı duygu birliği içinde, büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bugünde huzurunuzda saygı, minnet ve şükranla eğiliyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Mehmetçiğin bağımsızlık tutkusu ve eşsiz vatan sevgisi neticesinde ortaya çıkan en büyük eserdir. Sizler milletin egemenliği yolunda hayatlarınızı feda ederek, makamların en yücesine eriştiniz.Sizler, verdiğiniz eşsiz mücadele ve kahramanlıklarla, bağımsızlığa olan sarsılmaz inancımıza ilham kaynağı oldunuz. Sizlerden aldığımız manevi güç ve ilhamla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni sonsuza kadar yaşatacağız.Milletçe gücünü bu iradeden alan Cumhuriyetimizin değerleri etrafında her geçen gün daha güçlü bir şekilde kenetleniyoruz. Artan kalkınma hızı, büyüyen ekonomisi ve güçlü toplumsal dinamikleri ile Türkiye Cumhuriyeti, bölgesinde bir barış ve istikrar adası konumundadır. Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu içerisinde ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe ulaştırma konusunda azimliyiz. Bu konudaki en büyük güvencemiz; daha çok çalışan, araştıran, dünyadaki gelişmeleri iyi okuyan, ülkesi için fedakârlık yapmasını bilen, sevgi, saygı ve kardeşlik duyguları ile yetişen Türk Gençliğidir.Bu duygu ve inançla, Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıldönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutluyoruz.Temiz kanlarınız ile suladığınız ebedî istirahatgâhınızda rahat uyuyunuz. Emanetinizin bekçisiyiz. Sizin emanetiniz olan aziz vatanımız üstünde, şanlı bayrağımızın gölgesinde huzur içerisinde yaşarken, başta büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.Ruhunuz şad olsun.”Daha sonra beraberindekilerle birlikte Anıta çiçekler bırakan Vali Topaca, şehit yakınları ile bir süre sohbet ederek, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ailelerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Vali Topaca ve beraberindekiler okunan duaların ardından Şehitlikten ayrıldı.