Sektörel Güven Endeksleri Mayıs 2014

Bir önceki ayda; 98,5 olan hizmet sektörü güven endeksi 97,2 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki %1’lik, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki %2,8’lik ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesindeki %0,4’lük kötüleşmeden kaynaklandı.
Sektörel Güven Endeksleri Mayıs 2014
Nisan ayında 103,1 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 103,6 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksindeki %0,2’lik ve mevcut mal stok seviyesi alt endeksindeki %3,2’lik iyileşmeden kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksi ise bir önceki aya göre %1,5 azaldı.


Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi %1,2 arttı

Bir önceki ayda 78,3 olan inşaat sektörü güven endeksi 79,2 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksindeki %5,7’lik iyileşmeden kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksi ise bir önceki aya göre %1,8 düştü.Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 24 Haziran 2014’dür.
_____________________________________________________________________________________