Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2015

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:arial,helvetica,sans-serif; font-size:13.3333330154419px">Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sekt&ouml;r&uuml; g&uuml;ven endeksi Nisan ayında 100,60 iken, Mayıs ayında 100,69 değerine y&uuml;kseldi. Hizmet sekt&ouml;r&uuml; g&uuml;ven endeksindeki bu artış; son &uuml;&ccedil; aylık d&ouml;nemde &ldquo;hizmetlere olan talebin&rdquo; arttığını değerlendiren ve gelecek &uuml;&ccedil; aylık d&ouml;nemde &ldquo;hizmetlere olan talebin&rdquo; artacağını bekleyen girişim y&ouml;neticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son &uuml;&ccedil; aylık d&ouml;nemde &ldquo;iş durumunun&rdquo; iyileştiğini değerlendiren girişim y&ouml;neticisi sayısı ise azaldı.</span>
Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2015
Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep endeksi %0,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi %0,4 artarken, iş durumu endeksi %0,6 azaldı. 

Perakende ticaret sektörü güven endeksi %1,4 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında 103,26 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla %1,8 ve %3,9 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi %1,7 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi %2,9 arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,04 iken, Mayıs ayında 83,40 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. 

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %3,6 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %2,4 arttı. 


 
Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2015 haberi 23 Mayıs 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Mesut Mutlu adına  tarafından  1715 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle