SENEDE 1 GÜN DEĞİL 365 GÜN 6 SAAT BERABERİZ

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş Engelliler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında duygu ve düşüncelerini şöyle belirtti;

SENEDE 1 GÜN DEĞİL 365 GÜN 6 SAAT BERABERİZ
“Engelli vatandaşlarımızı insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, onları topluma kazandırmak bizim en önemli sorumluluğumuzdur. Hep birlikte engelsiz bir yaşam için çalışmalıyız, engelliler konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması gerekmektedir. Engelli kardeşlerimize daha kolay yaşanılabilir bir ortam bırakma adına var gücümüzle çalışmaktayız. Engellilerimizle “Senede 1 Gün Değil 365 Gün 6 Saat Beraberiz”.  3 Aralık Dünya Engelliler Günü ” insani duygularımızı en fazla hissetmemiz gereken günlerden biridir. Birtakım engellerine rağmen, hayata tutunmaya çalışan ve onurlu bir şekilde yaşamak amacıyla ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız toplumumuz için, birer güç kaynağıdır. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde ve şehrimizde engelli insanlarımız bulunmaktadır. Bu insanlarımızın toplumun tüm kazanımlarından gerektiği gibi yararlanmaları amacıyla kentimizde Antakya Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekteyiz. Şehrimizde görev süremiz boyunca hizmet ve uygulamalarımızda öncelikli ve özen gösterdiğimiz en önemli konuların başında yapılan cadde, kaldırım ve park düzenlemelerinin engelli kardeşlerimize göre yapılmasıdır. Amacımız engelli insanlarımızın evlerinden dışarıya gönül rahatlığıyla çıkabilmelerini sağlayarak, çalışan, üreten ve kendi kendilerine yeten bireyler haline getirmektir.
 Engelli kardeşlerimizin daha modern ve çağdaş ortamlarda faaliyet göstermeleri için Belediye Parkı’nda hizmet binasının yapımını sağlayarak engelli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Sosyal, kültürel ve sportif alanda birlikte hareket ediyor, engelli kardeşlerimize çeşitli imkânlar sunuyoruz. Engelli kardeşlerimizin kent içi ulaşımlarını daha rahat ve kolaylıkla sağlayabilmeleri amacıyla kentte faaliyet gösteren özel Halk otobüslerinin engelli kardeşlerimize göre dizayn edilmesi sağlanmıştır. Engellilere yönelik faaliyet gösteren derneklerimiz desteklenmekte, bu derneklerimize ziyaretler gerçekleştirilerek ihtiyaçları karşılanmaktadır. İhtiyaç sahibi engelli kardeşlerimizin akülü-aküsüz tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını gideriyoruz. Her zaman onların yanında ve destekçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Engellilik sadece engelli vatandaşlarımız ve ailelerini değil, tüm toplumu ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur. Bu nedenle Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerini karşılamak, yaşamlarını daha iyi şartlarda ve başkalarına muhtaç olmadan sürdürmek, onlara daha güzel yarınlar sunmak adına, bugüne kadar yapılan iyileştirme çalışmaları bundan sonrada artarak devam edecektir. Bu duygu ve düşünceler ile bütün engelli kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü içtenlikle kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.”