SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMI TEŞVİK EDİLMELİ

TÜRKİYE'DEKİ TOPLAM PAZARIN YAKLAŞIK 500 MİLYON DOLARA ULAŞMASINA KARŞIN SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMININ İSTENİLEN DÜZEYDE OLMADIĞI BİLDİRİLDİ 
SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMI TEŞVİK EDİLMELİ
Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) Başkanı Ali Özbuğday, tarım ülkesi olan Türkiye'de sertifikalı tohum kullanımının istenilen düzeyde olmadığını, bunun artırılması için teşvik çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirtti.
     Özbuğday, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yılda 2 milyon ton buğday tohumuna ihtiyacı olduğunu belirterek, bunun sadece 170 bin tonunun sertifikalı olanlardan karşılandığını, pamukta ise bu oranın yüzde 80 civarında olduğunu söyledi.
     Türkiye'de sebzede yüzde 80 oranında yerli tohumların kullanıldığını vurgulayan Özbuğday, arpada bu oranın yüzde 5, patateste ise yüzde 15 civarlarında kaldığını belirtti.
     Türkiye'de yıllık yaklaşık 150 milyon dolar tohum ithalatının bulunduğunu, 80 milyon dolar da ihracatın yapıldığını vurgulayan Özbuğday, yapılan ıslah çalışmaları ve sertifikalı ürün kullanımı ile bu rakamların önümüzdeki süreçte değişebileceğini bildirdi.
     Tarım arazilerinden daha fazla verim alabilmek ve kalitenin arttırılması amacıyla sertifikalı tohum kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Özbuğday, şöyle devam etti:
     ''Dünyada 33 milyar dolar civarında tohum pazarı var. Türkiye'nin toplam potansiyel pazar payı yaklaşık 500 milyon dolara ulaşmış durumda. Ancak tarım ülkesi olan ülkemizde sertifikalı tohum kullanımı istenilen düzeyde değil. Bu konuda pamukta yüzde 80, soyada yüzde 70 sertifikalı tohum kullanımı var. Ancak, sertifikalı tohum kullanımı diğer ürünlerde yeterli değil. Örneğin, yılık en az 2 milyon ton buğday tohumu ihtiyacımız var. Bu üründe sertifikalı kullanım oranımız ise yıllık sadece 170 bin ton. Bu da yüzde 8 oranında bir sertifikalı tohum kullanımı anlamına geliyor. Ülkemizde önemli bir ekim alanına sahip buğdayda sertifikalı tohum kullanımı en az bir milyon ton olmalı. Çünkü sertifikalı tohum kullanarak tarım arazilerimizden yüzde 20 daha fazla verim alabiliriz. Bu şekilde hem kayıt dışı ekimin önüne geçilir hem de çiftçilerimiz daha fazla kazanç elde eder. Bu sayede ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlanır.''
     Üreticilerin çoğunun sertifikalı tohum yerine kendi ürünlerinden elde ettiği tohumların ekimini gerçekleştirdiklerinin altını çizen Özbuğday, bu nedenle alınan verimin düştüğünü belirtti.
     Özbuğday, pamukta sertifikalı tohum kullanımıyla son on yılda alınan verimin yüzde 28 civarında arttığını söyledi.
     Sertifikalı tohum kullanımının teşvik edilmesi gerektiğine dikkati çeken Özbuğday, bu konuda pamukta olduğu gibi ürün yerine tohuma destek verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.