SES ŞUBE BAŞKANI SAYMAN DAN BASIN TOPLANTISI

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şube Başkanı İbrahim Sayman, kamu sağlık hizmetlerini tasfiye eden, sağlık alanını tümüyle özelleştiren, çalışanların güvencesini yok eden kanun hükmünde kararname hazırlığından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.
SES ŞUBE BAŞKANI SAYMAN DAN BASIN TOPLANTISI
 Sayman, Antakya Devlet Hastanesi Polikliniği önünde yaptığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat kanununu değiştirme hazırlığı içinde olunduğunu söyledi.
     Halkın sağlığı ve geleceğini ilgilendiren son derece önemli bir bakanlığın teşkilat yapısının bu şekilde kararnameyle apar topar değiştirilmeye çalışıldığını savunan Sayman, bu konuda ne hizmeti üretenlerin temsilcilerine ne de hizmeti alan halkın örgütlü kurumlarına dahi danışma gereği bile duyulmadığını kaydetti.
 
     
     Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın da özelleştirme anlamına geldiğini sürekli ifade ettiklerini vurgulayan Sayman, şöyle devam etti:
     ''Bu konuda mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz. Bugüne kadar sağlığın neredeyse her alanı özelleştirildi, mülkiyet devri dışında tamamlandı. Önce birinci basamak özelleştirildi. Aile Hekimliği sistemi getirildi. Koruyucu sağlık hizmetini ortadan kaldıran, hiçe sayan bu sistem nedeniyle, kolera salgınından şarbon salgınına kadar bulaşıcı hastalıklar yeniden hortladı. Tüberküloz vakalarında artış oldu.
     Bu şekilde, neredeyse tümü özelleştirilen sağlık hizmetinde eksik kalan kısım mülkiyet devridir. Buna da kamu-özel ortaklığı ihaleleriyle, kamunun arsaları 25-49 yıllığına tahsis edilip üzerine her türlü işletme hakkını veren 'Entegre Sağlık Kampüsleri' kurdurularak başlandı. Hükümet şimdide mayıs ayında mecliste aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisini kullanarak, Sağlık Bakanlığı Teşkilat Kanunu değiştirme hazırlığı içindedir. Halkın sağlığını ve geleceğini ilgilendiren son derece önemli bir bakanlığın teşkilat yapısı bu şekilde kararnameyle, apar topar değiştirilmeye çalışılmaktadır.''
     Sayman, kamu sağlık hizmetlerini tasfiye eden, sağlık alanını tümüyle özelleştiren, çalışanların güvencesini yok eden bu kararname hazırlığından vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından bir süre sonra slogan atan grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.