SEVDİĞİN ÇİÇEĞİ SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM

Yeni bir işe başlarken, yıl dönümlerinde, doğum günlerinde, doğumlarda Çiçekler hep bir şeyleri anlatabilmek için kullanılır, hediye edilir.
SEVDİĞİN ÇİÇEĞİ SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM
Kırmızı gül, lilyum, orkide, kır çiçeği… Çiçekler çok uzun yıllardır yaşamımızda önemli bir yere sahip. Özellikle romantik ilişkilerde, partnerler arasında duygu transferi amacıyla çok eski tarihlerden günümüze kadar kullanılan önemli semboller. Doğum günlerinde, yıl dönümlerinde, yeni bir işe başlarken… Çiçekleri duygularımızı ifade etmek için çoğu zaman kullanıyoruz. Peki hangi çiçek hangi duygunun ifade edilmesinde daha etkili? İNDA bünyesinde hizmet veren Mutluluk Enstitüsü,  bir araştırma yaparak çiçeklerin insanlarda neler hissettirdiğine dair ilgi çekici verilere ulaştı.
Kırmızı gül: Kişinin tutku ile arzulandığını hissettirdi. Gül sayısı arttıkça hissedilen duygu yoğunlaştı. Ancak 100 adet gülden sonra hissedilen duygunun değişmediği görüldü.
Orkide (renk fark etmeksizin): Kişinin kendisine değer verildiğini hissetmesini sağladı. Katılımcılar orkidenin bağlılık duygusu uyandırdığını belirttiler.
Lilyum (renk fark etmeksizin): Kişinin sevildiğini hissetmesini sağladı. Hem üzüntü hem de sevinç gibi duyguların paylaşımında etkili oldukları görüldü.
Kır çiçeği (renk fark etmeksizin): Kişide güven hissi yarattı. Özellikle yakınlığın yoğun olarak yaşandığı kişilerarası ilişkilerde (arkadaşlar, ebeveynler, akrabalar) duygu transferine yardımcı olduğu görüldü.