SEVGİ BARIŞ HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY PANALİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Tarımdan turizme çok sayıda enleri bir arada bulunduran kentimizin en büyük eni, barış ve hoşgörünün merkezi durumunda olması'' dedi.
SEVGİ BARIŞ HOŞGÖRÜ KENTİ HATAY PANALİ
Lekesiz, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) tarafından Ottoman Otel'de düzenlen ''Sevgi, Barış, Hoşgörü Kenti Hatay'da Buluşuyoruz'' başlıklı panelin açılışında yaptığı konuşmada, tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentin büyük bir zenginliği barındırdığını söyledi.
 
 
     Kentin 12 ilçe, 76 belde belediyesi, 362 köyünün bulunduğunu ifade eden Lekesiz, burada farklı dine inananların bir arada kardeşlik ve dostluk içerisinde yaşadığını kaydetti.
     Kentin 81 il içerisinde ilk on sırada yer aldığı büyük zenginliklerinin bulunduğunun altını çizen Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Vergi gelirleri açısından Hatay 81 il içerisinde 9'uncu sırada yer alıyor. İhracatta 9'uncu, ithalatta da 6'ncı sırada yer alan kentimiz, karayolu TIR taşımacılığında da İstanbul'dan sonra sahip olduğu nakliye aracıyla ikinci sırada. Ülkemizin demir çelik üretiminin yüzde 40'ını Hatay gerçekleştiriyor. Erikten maydanoza ve Trabzon hurmasına kadar çok sayıda ürünün yetiştiriciliğinde de ilk sıralarda yer alıyoruz. Bu kadar büyük potansiyelleri bulunan kentimizin Ortadoğu'nun tarım ve ticaret merkezi olmasına yönelik çalışmalarımız var.''
     Vizesiz geçiş uygulamasının ardından iki sınır kapısına sahip kente ilginin daha da arttığını belirten Lekesiz, uygulamayla birlikte kapılardan giriş çıkış yapanların sayısının 2 milyon 600 binlere ulaştığını kaydetti.
     Hatay'ın dünyanın ikinci mozaik müzesine, ilk mağara kilisesine ve Anadolu'nun en eski camisine sahip olduğunu da ifade eden Lekesiz, yeni müze yapımıyla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.
 
     Tarihi derinliği, kültürel mirası bulunan kentin, tarımdan turizme çok sayıda enleri bir arada barındırdığını vurgulayan Lekesiz, Hatay'ın en büyük eninin, barış ve hoşgörünün merkezi konumunda bulunması olduğunu kaydetti.
     Farklı dine inananların iyi ve kötü günlerde bir arada olduğunu belirten Lekesiz, bunun, sevginin gücünü daha da artırdığını söyledi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, kadın erkek eşitliğiyle ilgili kentte herhangi bir sıkıntının bulunmadığını, herkesin birbirine saygı gösterdiğini belirtti.
 
 
     Açılış konuşmalarının ardından, Program yapımcısı Kerime Şenyücel'in yönettiği, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Yeral, Katolik Kilisesi Rahibi Domenico Bertogli, Antakya Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Protestan Kilisesi Pastörü Yakup Can, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı ''Birlikte Yaşamak'' başlıklı panel yapıldı.
     Etkinlik kapsamında, 3 din 6 mezhebin mensuplarından oluşan Medeniyetler Korosu da bir konser verdi.