SICAKLAR ZEYTİN ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

HAVA SICAKLIKLARININ MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE GİTMESİ VE ÇİÇEKLENME DÖNEMİNDE DÜŞEN YAĞIŞIN ZEYTİNDE YÜZDE 20'YE VARAN KAYIPLARA NEDEN OLDUĞU BİLDİRİLDİ 
SICAKLAR ZEYTİN ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Verimli tarım arazileri nedeniyle ürün deseninin geniş olduğu Hatay'da, son yıllarda ağaç sayısı artan zeytincilikte, bu yıl yaşanan aşırı sıcakların verimi düşürdüğü bildirildi.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'da 9 milyonu meyve veren olmak üzere toplam 14 milyon zeytin ağacının bulunduğunu söyledi.
     Üreticilere her yıl bir milyon yeni zeytin fidanı dağıtıldığını ifade eden Zabun, Hatay'da zeytin hasadına başlandığını ve aralık ayına kadar hasadın devam edeceğini kaydetti.
     Bölgede, ''Haşebi'', ''Karamani'', ''Savrani'' ve ''Gemlik'' cinsi zeytinlerin yetiştirildiğini vurgulayan Zabun, şöyle devam etti:
     ''Bölgemiz için önemli ürünlerden olan zeytinden geçen yıl 126 bin ton verim aldık. Yaklaşık 22 bin ton da zeytinyağı elde ettik. Bu yıl rakamın çok iyi olacağını düşünüyorduk. Ancak aşırı sıcaklar ve zeytin ağacının çiçeklenme dönemindeki yağışlar nedeniyle beklediğimiz verimi alamayacağız. Bu yıl 115 bin tonu yağlık 20 bin tonu da sofralık olmak üzere toplam 135 bin ton ürün almayı bekliyorduk. Ancak üretimde yüzde 20'ye varan bir kayıp tahmin ediyoruz.''
     Bölgede zeytin hasadının makine yerine elle yapıldığını ifade eden Zabun, ''Zeytinin elle toplanması yüzde 15 tane kaybına neden oluyor. Bu yöntemle ağacın sürgünleri zarar görüyor ve bir sonraki yıl alınacak verim düşüyor. Çiftçilerin verim kaybını önlemesi için elle toplamaktan vazgeçmesi lazım'' diye konuştu.
     Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Hatay'da ''Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi'' kapsamında bu yıl 31 adet zeytin hasat makinesi dağıttıklarını vurgulayan Zabun, çiftçilere modern tarım yöntemlerini kullanması konusunda her zaman destek olmaya çalıştıklarını söyledi.
    
     -YETİŞTİRİYOR AMA TÜKETMİYORUZ-
    
     Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez de, Hatay'daki ağaçlardan elde edilen zeytinyağının aroması, asit oranıyla yurt içinin yanı sıra yurt dışından da büyük ilgi gördüğünü kaydetti.
     Hatay'daki ağaçlardan toplanan ürünlerden elde edilen zeytinyağının yüzde 10'unu Rusya başta olmak üzere ABD, Dubai, Romanya, Almanya'ya gönderdiklerini ifade eden Dönmez, ihracat oranının yüzde 50 seviyelerine çıkarılması gerektiğini belirtti.
     Türkiye'de zeytinyağı tüketiminin kişi başına yılda bir kilo olduğuna dikkati çeken Dönmez, tüketimi 5 kiloya çıkarmak gerektiğini, bu oranın İspanya'da 20, Suudi Arabistan'da 8, Yunanistan'da ise 22 kilo olduğunu söyledi.
     Türkiye'deki zeytinlerden elde edilen zeytinyağının tüketilmesi durumunda ihracata gönderecek ürünün kalmayacağının altını çizen Dönmez, ''Ülkemizde zeytin yetiştiriyor ve çok kaliteli zeytinyağı elde ediyoruz. Ancak yetiştirdiğimiz ürünü maalesef tüketmiyoruz. Vatandaşların daha sağlıklı olan zeytinyağı tüketimine yönlendirilmesi lazım'' dedi.
     Bu yıl Marmara ve Ege bölgesindeki tüccarların sofralık zeytin konusunda Hatay'dan ürün aldığını ifade eden Dönmez, bölgedeki zeytin ve zeytinyağının ününün her geçen yıl daha da arttığını sözlerine ekledi.