SICAKLARA DİKKAT

- İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşları aşırı sıcaklarda dikkatli olmaları konusunda uyardı.
SICAKLARA DİKKAT
 İl Sağlık Müdürü Mustafa Kiremitçi, yaptığı yazılı açıklamada, aşırı sıcakların sadece yaşlı, çocuk ve kronik sağlık sorunları olanları değil, sağlıklı bireyleri de olumsuz etkileyebileceğini belirtti.
     Hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu günlerde karşılaşılan güneş çarpmasının önemli bir tehlike olduğunu ifade eden Kiremitçi, yüksek ateş, terleyememe, sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, kusma, bulantı, nabız hızlanmasının güneş çarpmasının ilk belirtileri olduğunu, ileri ki dönemlerde de algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, bilincin kaybolması gibi belirtilerin ortaya çıkabileceğini kaydetti.
     Aşırı sıcaklar nedeniyle genellikle kol ve bacaklarda veya karında tuz kaybıyla birlikte sıcak krampları görülebileceğini belirten Kiremitçi, böyle durumlarda tuz içeren sıvıların alınması ve kramp giren kasa masaj yapılmaması uyarısında bulundu.
     Güneş ışınlarının uzun vadede deri kanserlerine neden olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Kiremitçi, özellikle güneş ışınlarının dik olarak geldiği saatlerde güneşten korunulması, bu konuda gerekirse koruyucu kremlerin kullanılmasının önemli olduğunu kaydetti.
     Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler, kalp, şeker ve tansiyon hastalarının zorunlu olmadıkça sıcaklığın en belirgin olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmaması gerektiğini vurgulayan Kiremitçi, migren hastalığı olanların da serin ve klimatize edilmiş ortamları tercih etmesi gerektiğini belirtti.
     Kiremitçi, ishal ve bağırsak enfeksiyonlarından korunulması için hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi, ellerin sık sık yıkanması, temizliğinden emin olunmayan yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini kaydetti.
     Aşırı sıcaklarda, bol su ve sulu gıdaların tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Kiremitçi, beslenmede de sindirimi kolay hafif besinlerin tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu.
     Günde en az 3 litre su tüketilmesi, gazlı içeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan Kiremitçi, kalp hastalığı veya hipertansiyonu olanlar dışında, gıdalarla tuz alımının arttırılması gerektiğini belirtti.
     Kiremitçi, hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde aşırı egzersizden kaçınılmasını, bu günlerde, hafif, teri emen, ince, pamuklu, bol giysilerin giyilmesi tavsiyesinde bulundu.
SICAKLARA DİKKAT haberi 24 Haziran 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  327280 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle