SINIR ÖTESİ BAYRAMLAŞMA ASKIYA ALINDI

Her yıl dini bayramlarda yapılan sınır ötesi bayramlaşma bu yıl Suriye'de yaşanan olaylardan dolayı askıya alındığı bildirildi.
SINIR ÖTESİ BAYRAMLAŞMA ASKIYA ALINDI
  AA muhabirin edindiği bilgiye göre, kent genelinde Reyhanlı Cilvegözü ile Yayladağı ilçelerinden 60 bin kişinin sınır kapılarından giriş yaparak sınır ötesindeki akrabalarıyla buluştuğu bayramlaşma organizasyonunun Suriye'deki olaylar nedeniyle Ramazan Bayramı'nda gerçekleştirilemeyeceği öğrenildi.
     2000 yılı öncesine kadar tel örgülerin arkasında gerçekleştirilen bayramlaşmalar, Türk ve Suriyeli yetkililerin bir araya gelerek yapılan protokol ile düzen altına alınmıştı.

     Son olarak 2010 yılında Yayladağı Gümrük Kapısından sekiz bin, Cilvegözü'nden 52 bin olmak üzere toplam 60 bin kişinin sınır ötesi bayramlaştığı Hatay?da bu yıl için, sınır ötesi bayramlaşma ile ilgili hiçbir hazırlığın olmadığı, araç ve bayramlaşmaya katılacak kişilerin kayıtlarının alınmadığı kaydedildi.
     Önceki dini bayramlarda iki ülke arasındaki yetkililer, haftalar öncesi bir araya gelip, sınır ötesi bayramlaşmalar ile ilgili görüş alış verişinde bulunurken, bu yıl Suriye?deki olaylar nedeniyle tarafların bir araya gelemediği dikkati çekti.