SINIR ÖTESİ BAYRAMLAŞMA -HATAY VALİSİ LEKESİZ İLE İDLİP VALİSİ EL AHMED, BAB-UL HAVVA GÜMRÜK KAPISI'NDA BAYRAMLAŞTI

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ile Suriye'nin İdlip Valisi Halit El Ahmed, Kurban Bayramı dolayısıyla Bab-ul Havva Gümrük Kapısı'nda bayramlaştı. 
SINIR ÖTESİ BAYRAMLAŞMA -HATAY VALİSİ LEKESİZ İLE İDLİP VALİSİ EL AHMED, BAB-UL HAVVA GÜMRÜK KAPISI'NDA BAYRAMLAŞTI
Bab-ul Havva Gümrük Kapısı'ndaki bayramlaşma töreni, her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.
     Lekesiz, törendeki konuşmasında, Türkiye'nin Suriye ile tarihten gelen akrabalık bağları bulunduğunu kaydetti.
     Özellikle son yıllarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çabalarıyla ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iyi yaklaşımlarıyla, sosyal, kültürel, ekonomik anlamda önemli atılımlar gerçekleştirildiğini belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Suriye bizim için Ortadoğu'ya açılan kapı. Türkiye de Suriye için Avrupa'ya açılan kapı. Bu özellikleri her iki ülkenin yöneticileri hayli iyi değerlendiriyor. Özellikle Türkiye, son yıllarda Ortadoğu'da barış ve istikrarın sağlanması için büyük çaba gösteriyor. Geçen hafta Antakya'da ABD, Suriye, Mısır, Fransa ve Ortadoğu'dan birçok bilim adamının ve diplomatın katılımıyla 'Ortadoğu Kongresi' gerçekleştirdik. Orada önemli konular tartışıldı. Çok yararlı bir kongre oldu.''
     İki ülkenin karşılıklı olarak vizeyi kaldırmasının yararına değinen Lekesiz, bunun akrabalık bağlarının güçlenmesi, seyahat kolaylığı, sosyal, kültürel ve ticari anlamda önemli katkılar sağlayacağını belirterek, ''Bu yıl Hatay'dan 50 bin kişi 48 saat yatılı bayramlaşma için Suriye'deki akrabalarına gitti. Bu da Suriye-Türkiye ilişkilerini artırması bakamından çok anlamlı. Ayrıca vizeden bir yıl önceki 10 aylık dönemde 1 milyon kişi giriş yapmış. Vizeden sonra bu sayı 2 milyon 126 bin olmuş. Yani yüzde 89 artış gerçekleşmiş'' diye konuştu.
    
     -EL AHMED: ''DOST ÜLKE İLE GEÇEN YIL 86 ANLAŞMA İMZALANDI''
    
     İdlip Valisi El Ahmed, liderlerin iyi diyalogları sayesinde son yıllardaki yakınlaşmanın her iki ülke insanını mutlu ettiğini, Türkiye ile geçen yıl 86 anlaşmanın yapıldığını söyledi.
     El Ahmed, geçen ay Türkiye, Suriye ve Lübnan arasında da deniz seyahati anlaşması imzalandığını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Liderlerin oluşturduğu sevgi seli, her alanda kendini hissettiriyor. Vizenin kaldırılmasıyla giriş-çıkışlar arttı. Turizm ve ticarette patlama yaşandı. Suriye'den Türkiye'ye giden vatandaşlarımız, kendilerini ülkelerinde gibi hissediyorlar. Türk yatırımcıları ülkemize bekliyoruz. Yatırım yapmak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bu ilişkilerin gelişmesinde valilerin de büyük rol oynadıklarını unutmamak gerekir.''
     Daha sonra Vali Lekesiz, Vali El Ahmed ve diğer yetkililer, birbirlerine plaket ve yöresel armağanlar verdi.
     Konuşmalardan sonra Suriye halk oyunları ekibi gösteri sundu. Vali Lekesiz ile Vali El Ahmed, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Semih Erdoğan, Jandarma Alay Komutanı Vedat Çolak ve Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, halk oyunları ekibiyle halay çekti.