SİVAS KATLİAMI NI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Sivas Katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, katilleri yakalanıp adil bir şekilde yargılanmadığı sürece bu insanlık suçu hepimizin yükü olacaktır. Sivas Katliamı’nı unutmadık, unutturmayacağız!

SİVAS KATLİAMI NI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ
2 Temmuz 1993'de gerici, faşist güçlerin planlı bir organizasyonuyla Sivas'ta "Pir Sultan Kültür Etkinlikleri"ne katılan aydın, sanatçı, yazar, kadın, genç, her şeyden önce insan, Madımak Oteli'nde hunharca katledilmiştir. Sivas katliamı, tarihe emekçi sınıfların baskısız ve sömürüsüz bir dünya kurma mücadelesini sindirmek ve yok etmek amacıyla, gerici-faşist zihniyetin planlı ve programlı bir şekilde devreye soktuğu kanlı provokasyon olarak geçmiştir. Tıpkı, Çorum ve Maraş katliamlarında olduğu gibi Sivas katliamında da bu ülkede eşitlikten ve özgürlükten yana bütün düşlerin karartılması hedeflemiştir. Madımak Otelinde, ülkemizin aydınlık yüzlü insanları, kardeşliğin, bir arada yaşamının, barışın, demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve umudun sembolleri ateşe verilmiştir. Olayı takip eden süreç sonrasında, 34 kişi hakkında verilen idam cezası sonradan ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrilmiş, 19 kişi çeşitli yıllarda hapis cezasına çarptırılmış ve 14 kişi de beraat etmiştir.
 
   
Ana davadan ayrılan 7 sanık hakkındaki dava ise 13 Mart 2012 Salı günü zaman aşımından ötürü düşürülmüştür.Üzerinden yıllar geçmesine karşın, diğer politik katliamlarda olduğu gibi Sivas'ta da bütün deliller yok edilmiş, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmamış, bir şekilde tutulup yargılananlar kollanmış, hafif cezalarla göstermelik kararlar verilmiş ve en önemlisi de olayın arkasındaki sır perdesi hala siyasal iktidar destekli üstü örtülmeye çalışılmıştır. Sivas katliamı dün olduğu gibi bugün de hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak durmaktadır. Sivas katliamı aklanamaz. Bu katliamı planlayan, destekleyen ve besleyen zihniyetle yüzleşilmediği sürece, katliamın sorumluları açığa çıkarılmadığı sürece, sorumluları saklayan ve koruyanlar hesap vermediği sürece bu yara kanamaya devam edecektir. Toplumsal barış; geçmişi kapatmaya ve unutturmaya çalışmakla değil ancak geçmişle yüzleşilerek sağlanabilir. Yitirdiğimiz canlar, demokrasi mücadelesinin ertelenemez bir görev olduğunu bizlere hatırlatmaktadır. Yiten canlarımızı ancak uğrunda yaşamlarını verdikleri demokrasiyi ve özgürlükleri toplumda egemen kılarak yaşatabiliriz.Bu vesileyle Sivas katliamının yirminci yılını bir kez daha lanetliyor, yaşamlarını yitiren aydınlarımıza, ozanlarımıza yüce Allahtan rahmet dilerken, aziz hatıraları önünde saygı ile bir kez daha eğiliyor, kamuoyuna saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                                                                                                                      CHP Hatay Milletvekili

                                                                                                                                                                                                         Av.Refik  ERYILMAZ