Sivil ve Yeni Anayasaya Doğru konulu toplantısı

 Hatay'da, ''Sivil ve Yeni Anayasaya Doğru'' konulu toplantı gerçekleştirildi.
Sivil ve Yeni Anayasaya Doğru konulu toplantısı
Denge Hukuk ve Düşünce Derneği tarafından bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan dernek başkanı Muhammed Çakır, evrensel insan hakları bağlamında düşünce, inanç, girişim özgürlüklerinin, laik-sosyal hukuk devletinin ve katılımcı demokrasi anlayışının sivil yeni anayasada ne ölçüde olması gerektiğini tartışmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.
     Yeni anayasa yapım sürecinde, içeriğe ilişkin çözüm önerileri getirmeyi de amaçladıklarını belirten Çakır, Türkiye'de yeni anayasa metninin etnik, ideolojik ve dini inançlar açısından tarafsız, temel hak ve hürriyetlere güvence veren ve sağlayan bir metin olması gerektiğini ifade etti.
     Çakır, farklı görüş, düşünce önerileri ve taslaklardan oluşacak olan anayasanın milletin her kesimi tarafından benimsenip içselleştirilecek bir sonuca ulaşmasının en büyük dilekleri olduğuna değinerek, anayasanın nasıl hazırlanacağını her yönüyle ortaya koyan, soruların ve cevapların olduğu bir kitap bulunmadığına dikkati çekti.
     Yeni bir anayasa hazırlanırken halkın belirleyiciliğinin ve katılımın esas alınmasının demokratik hukuk devleti anlayışının bir gereği olduğunu anlatan Çakır, 12 Haziran seçimleri ile oluşan meclisin, yüzde 95 temsil kabiliyeti özelliği ile yeni anayasa yapmaya elverişli olduğunu dile getirdi.
     Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl ise yeni anayasa hazırlanma sürecinde hukuk eğitimi almış kişilerin bu tür toplantılar düzenlemesinin sürece önemli katkılar sağlayacağını bildirerek, yeni anayasaya olan ihtiyacın farkında olduklarını, Hatay Barosu olarak da yeni anayasayla ilgili çalışmaları bulunduğunu ve bu çalışmaları Türkiye Barolar Birliği ile ilgili kuruluşlara gönderdiklerini kaydetti.
     Açış konuşmalarının ardından Denge Hukuk ve Düşünce Derneği Yeni Anayasa Çalışma Kurulu tarafından hazırlanan rapor katılımcılarla paylaşıldı.
     Toplantı katılımcıların fikir alışverişinde bulunmasıyla sona erdi.