SLOVENYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JAZBEC İSKENDERUN'DA

Slovenya'nın Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec, ''Türkiye'nin AB sürecini desteklediklerini'' bildirdi.
SLOVENYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JAZBEC İSKENDERUN'DA
Milan Jazbec, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay'ın İskenderun ilçesinde, bir kafede gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, illeri ziyaret ederek, iş imkanlarını ve yatırım olanaklarını araştırdıklarını söyledi.
     Türkiye'nin son yıllarda ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda önemli başarılar kaydettiğine dikkati çeken Jazbec, '' Başbakan Erdoğan dinamik, enerji dolu ve müthiş bir karizması var. Bizlere çok yakın davranıyor. Türkiye'de 6 aydır görev yapıyorum ve 3 kez kendisi ile görüşme imkanı buldum'' dedi.
     AB sürecinde Slovenya'nın Türkiye'ye önemli destekler verdiğini belirten Milan Jazbec, ''İki ülke arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin gelişmesi için çaba sarf ediyoruz. Türkiye'nin AB sürecini destekliyoruz. AB ülkeleri arasında bazen sorunlar çıkabilir, görüş ayrılıkları olabilir ama bu AB'nin dağılacağı anlamına gelmez'' diye konuştu.
     Slovenya'nın orta Avrupa'da bulunduğunu ve stratejik bir ülke olduklarını belirten Jazbec, limanları ve tren yollarıyla bölgenin ticaret merkezi konumunda olduklarını kaydetti.
     Jazbec, İskenderun Körfezi'nin de hızla geliştiğini, büyük yatırımlara ev sahipliği yaptığını, bölgenin enerji ve demir çelik merkezi haline geldiğini, bu nedenle İskenderun'da fahri konsolosluk açmayı düşündüklerini bildirdi.