''SOSYAL GÜVENLİKTE ŞİFRELİ ERİŞİM, KİŞİLERİN TALEBİNE BIRAKILMALI''

DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz, sosyal güvenlikte şifreli erişimin, kişilerin talebine bırakılması gerektiğini bildirdi. 
''SOSYAL GÜVENLİKTE ŞİFRELİ ERİŞİM, KİŞİLERİN TALEBİNE BIRAKILMALI''
Güleryüz, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumunda yayınlanmakta olan ve çalışanların sosyal güvenlik primleri başta olmak üzere, kendileri hakkındaki bilgileri takip etmelerine olanak tanıyan, açık internet erişimin, 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren e-devlet kapsamında www.turkiye.gov.tr adresinden şifre ile sağlanır hale getirildiğini anımsattı.
     Bu hizmetin gerekçesinin kişisel bilgilerin güvenliği olarak sunulduğuna dikkati çeken Güleryüz, şöyle devam etti:
     ''Bu uygulamanın internet erişiminin hala yetersiz olduğu, işveren primlerinin eksik ödemeleri nedeniyle emekçilerin mağdur edildiği, internet konusunda kişilerin pek çoğunun başkalarının yardımına muhtaç olduğu bir süreçte uygulanmaya konması son derece yanlış.
     Kişisel bilgilerimizin giderek tek elde toplandığı, bu bilgilere ulaşmanın son derece kolaylaştığı, sağlık bilgilerimizin sigorta şirketlerinin elinde dolaştığı bir dönemde, kişilerin sosyal güvenlik alanındaki sorunlarını izlemeleri açısından kolaylaştırıcı bir uygulamanın bu biçimde zorlaştırılması, eziyet haline getirilmesi doğru değil. Sosyal güvenlikte şifreli erişim, kişilerin talebine bırakılmalı.''