SP İl Başkanı Çalışkan basın toplantısı

- SP Hatay İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, taşkın sonucu su altında kalan Hatay Havaalanı'nın içinde bulunduğu durumun üzücü ve düşündürücü olduğunu belirtti.
SP İl Başkanı Çalışkan basın toplantısı
  Çalışkan, yaptığı yazılı açıklamada, partisinin düzenlenen haftalık toplantısında Hatay Havaalanı'nın durumu ve çeşitli konulara değinildiğini bildirdi.
     Hatay Havaalanı'nı kurutulan Amik Ovası'na yapanlardan hesap sorulması gerektiğini savunan Çalışkan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
     ''Hatay Havaalanı'nın durumu üzücü ve düşündürücüdür. Biraz fazla yağan her yağmurda havaalanı kapanıyor. Bu durumu aşırı yağmurla izah etmek mümkün değil. Tabii ki yağmur yağacak, yatırımı yaparken bunu planlamak gerekiyordu. Aslında herkesin gözünden kaçan başka bir olay daha var. Antakya güneşli iken göl yatağı olan alan, sisli oluyor. Basit bir sisle bile sürekli uçuşlar iptal ediliyor. Bu havaalanını buraya yapanlardan, onay verenlerden hesap sorulmalıdır. Yer tahsisi gerçekleştiği günden beri tartışmalar, problemler bitmemiştir. Bugün, tüm tepkilere rağmen burayı tahsis edenlerin hesap vereceği gündür. Bugün uçak maketlerinin altında bol bol fotoğraf çektirenlerin çıkıp konuşma günüdür. Bugün Amik gölünün kurutulmasının acı faturası ödenmektedir. Bu tablo her yıl tekrarlanıyor. Konuya kalıcı bir çözüm bulunmalıdır.''
     Amik gölünün eski haline dönüştürülerek, tahliye probleminin çözüleceğini ve çevrede bulunan diğer arazilerin de koruma altına alınabileceğini anlatan Çalışkan, ''Böylelikle Antakya'ya temiz bir mesire alanı kazandırılmış olur. Havaalanı işletme binası kalır, yükseltilmiş zemine yapılacak yeni bir pist ile problem çözülür. Santrifüjlerle su çekilerek havaalanı, liman olmaz'' dedi.
     Çalışkan, yaşanan tablonun Hatay'ın imajı açısından da son derece olumsuz bir iz bıraktığını bildirdi.