St.Pierre Kilisesi’nin Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Başladı

Hıristiyanlığın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’nin kapsamlı restorasyonunun başlama töreni  Adalet Bakan Sadullah Ergin’in de katılımı ile gerçekleştirildi.
St.Pierre Kilisesi’nin Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Başladı

St.Pierre Kilisesi bahçesinde düzenlenen törene, Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Hasan Akgöl ve Refik Eryılmaz, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Vali Yardımcıları, Antakya Belediye Başkan Yardımcısı H.İbrahim Yelkaya, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Alevi Cemaati adına Nasrettin Eskiocak, Hıristiyan Cemaati adına Jan Delüller,  Musevi Cemaati adına Şaul Cenudioğlu, Ermeni Cemaati adına Çem Çapar, Antakya Ortodoks Kilisesi Papazı Dimitri Dogum, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Adalet Bakan Ergin yaptığı konuşmada St.Pierre Kilisesi’nin restorasyonunda ince bir işçilik yapıldığını ve işin en önemli kısmının proje hazırlıkları olduğunu kaydederek, ‘Aslına uygun planlamaların yapılabilmesi ile ilgili olarak Anıtlar Kurulu çok hassas davrandı ve uzunca bir süre projelere onay vermedi. Ta ki proje son halini alıncaya kadar Anıtlar Kurulu direndi. Ama bugün bu proje Anıtlar Kurulu onayını almak suretiyle ihale edildi. Bugün vuracağımız ilk kazmayla çalışmalar başlayacak. Burada gördüğünüz yapay tüm unsurlar kaldırılacak ve orijinaline dönülerek, aslına sadakatle yapılacak bir restorasyonla ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.’dedi. 

Çevrede yapılacak çalışmaların da önem arz ettiğini kaydeden Ergin, ‘Gelen misafirlere hizmet edecek, otoparkından her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesislere, mekanlara varıncaya kadar. Bizim gündemimiz, Hatay’ın gündemi bu. Dostluğu, kardeşliği, barışı daha da güçlendirerek geleceğe aktarmaktır.’dedi. 

Hatay’ın kendi içerisinde çok büyük zenginlikleri barındırdığını, kendilerine düşenin de bu zenginlikleri işleyerek, insanlığın hizmetine sunmak olduğunu belirten Bakan Ergin, ‘Şu gördüğümüz ovada yerin altında geçmişte yaşamış bir çok medeniyet var. Bugün onları gün yüzüne çıkartmak ve insanlıkla buluşturmak gayretindeyiz. Yeni yapılan müzemiz Avrupa’nın ve dünyanın en büyük sergi alanına sahip mozaik müzesi olma özeliği taşıyacak.’diye konuştu. 

Yaklaşık bir yıl sonra St. Pierre Kilisesi’nin çevre düzenlemesi ile beraber bitmesiyle, buranın ayrı bir destinasyon alanı olacağını kaydeden Bakan Ergin, ‘Yine Habib-i Neccar Dağı’nın zirvesinde Antakya Kalesi’nin yıkık surları var. O surların proje ihalesi yapılmıştı, şu anda projesi yapılıyor. Proje yapımı bittiğinde bölümler halinde o surların inşasına başlanacak.’şeklinde konuştu.

Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz ise, ilimizin yüzyıllardır onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği toplumsal hoşgörü, kültürel çeşitlilik ve zenginliğin, hayatın her alanına yansıyan somut örnekleri olduğunu ifade ederek, ‘Hoşgörü bahçesi olarak değerlendirdiğimiz ilimizin bahçesindeki en seçkin çiçeklerinden biri St.Pierre Kilisesi’dir. Kilise’nin mevcut hali içimize sinmeyen, sahip olduğu tarihi derinlikle ve insanlığın ortak öyküsü ile bağdaşmayan fiziksel özelliğe sahipti. Projesi yaklaşık 3 yıl kadar sürdü, çünkü Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu bu önemli yapıya zarar gelmemesi için çok hassas davrandı. Biz de buranın restoresi yapılırken çevresi ile beraber kapsamlı bir şekilde ele alınması, ziyaretçilerin yaşlısından engellisine kadar tüm ihtiyaçlarının düşünülmesi, engelli rampası, misafirlerin ağırlanması, gezdirilmesi ve bilgilendirilmesi için tüm şartların hazırlanması, hediyelik eşya mağazaları ve kafeterya yapılması kısacası bu yapının sahip olduğu önemle paralel bir hale getirilmesi için özen gösterdik.’ şeklinde konuştu. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk ile Küçükdalyan Belediye Başkanı Fuat Altınel’in konuşmalarının ardından Bakan Ergin, Vali Lekesiz, Milletvekilleri ve üç dinin temsilcileri çekiç ve keskiyle restorasyonu temsili olarak başlattı.