ST.SİMON MANASTIRI RESTORASYONUNA BAŞLANDI

Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan,  Vali LEKESİZ ‘in talimatları ve İl Özel İdaresi tarafından sağlanan kaynakla, Kaymakamlığımız Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen St.Simon Manastırı’nda  restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları başladı.
ST.SİMON MANASTIRI RESTORASYONUNA BAŞLANDI

Yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere St.Simon Manastırını ziyaret eden İlçe Kaymakamı Süleyman ÖZÇAKICI’ya, yetkililer tarafından yürütülecek işlere ilişkin sunum yapıldı.

İlçemiz Aknehir Beldesi sınırları içinde olan ve mimari özelliği ile ilçemizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken St.Simon Manastırı, efsaneye göre M.S. 6.yüzyılda din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlayan ve o tarihten sonra kendini tamamen Tanrı’ya adayan Antakyalı St. Simon ‘un yaşadığı yerdir. St.Simon’un, manastırın orta yerinde bulunan ve yüksekliği yaklaşık 12 metre olan kaya üzerinde 40 yıldan fazla bir süre Tanrı’ya dua ederek ömrünü geçirdiği rivayet ediliyor.           
            
479 m yüksekliğinde, 3 kilise,12 sarnıç, 1 vaftizhane, 1 depo ve çok sayıda odadan oluşan bu manastırda erken hac ziyaretleri yapılıyor.