Stres İle Başa Çıkma Semineri

Koruma ve Güvenlik Amirliği ile Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi tarafından güvenlik personeline yönelik “Stres ile Başa Çıkma” konulu seminer düzenlendi.
Stres İle Başa Çıkma Semineri
 Atatürk Konferans Salonu’nda Psikolog Lora Alp tarafından verilen seminerde, üniversitemizin çeşitli birimlerinde çalışan güvenlik personelinin stres ile başa çıkma yöntemleri üzerinde duruldu.Stresin hayatımızın bir parçası olduğunu söyleyen Psikolog Lora Alp, ilkel dönemlerden bu yana insanların strese maruz kaldığını belirtti. Stresin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bilgiler aktaran Lora Alp, “Yaşadığımız bir olay karşısında, ‘Acaba bu benim için bir tehdit oluşturuyor mu?’ veya ‘Ben bununla baş edebilir miyim?’ diye düşünüyorsak ve bir tehdit algılıyorsak stres yaşamaya başlıyoruz.” diye
konuştu.
Stresin evrensel bir olgu olduğuna işaret eden Alp, insanların sadece stresin yoğunluğuyla ilgili değişikler yaşandığını dile getirdi. İnsanların strese hiç maruz kalmadığında hareketsiz kalacağını ifade eden Lora Alp, stresin düzeyi yüksek olduğunda da bir takım bedensel hastalıklar ya da psikolojik rahatsızlıkların kaçınılmaz hale geleceğini söyledi. Aslında stresin kötü bir şey olmadığını söyleyen Alp, insanların bu dengeyi iyi sağlayıp makul düzeyde de olsa stres yaşaması gerektiğini aktardı.Hastalıkların temelinde aşırı stresin yattığını vurgulayan Psikolog Lora Alp konuşmasına şöyle devam etti: “Çünkü bir enerji birikimi oluşuyor vücutta. O enerjiyi boşaltamadığımız takdirde fiziksel hastalıklar kaçınılmaz oluyor. Stresten kaçamıyoruz ama stresi yönetmek bizim elimizde. Ya siz stresi yöneteceksiniz ya da stres sizi yönetecek. Bu sizin çabanıza bağlı.”Konuşmasında stresin kişisel bir yaşantı olduğunu da vurgulayan Lora Alp, “Çünkü herkes aynı olaydan aynı biçimde etkilenmiyor. Deneyimlerimiz, bakış açımız, kişilik yapımız işin içine giriyor. Genetik kodlamalarımız işin içine giriyor. O yüzden stres kişisel bir yaşantıdır.” diye kaydetti.Güvenlik personelinin stres ile başa çıkmaları için üç aşamalı program dahilinde gerçekleşen seminerlerde, güvenlik personellerinin konuyla yakından ilgilenmeleri dikkat çekici bir yer edinirken ayrıca seminerlerin bundan sonraki günlerde de devam edeceğinin işaretini verdi.
Stres İle Başa Çıkma Semineri haberi 11 Mart 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  36155 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle