Su taşkınları 40 yıl sonra kuşları Amik Ovası'na getirdi.

-Türkiye genelindeki tüm kuş türlerinin yüzde 70'inin görüldüğü Hatay'da, son aylardaki yağışlarla 1960-1975 yılları arasında kurutulan, bir dönem su kuşlarının yoğun olarak görüldüğü Amik Gölü havzasında 2 bin 500'e yakın kuş gözlendi -Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu Sözcüsü Atahan: ''Göl havzasının yeniden su tutmasıyla 40 yıldan bu yana bölgeye uğramayan 9 farklı ördek türü ile 3 kıyı kuşunu gözlemledik''
Su taşkınları 40 yıl sonra kuşları Amik Ovası'na getirdi.
Hatay'da, son aylarda etkili olan yağışların ardından 1960-1975 yılları arasında kurutularak tarıma açılan Amik Gölü'nün yer aldığı havzanın yeniden su tutması ve tarım alanlarının sular altında kalması eskiden burada konaklayarak kuluçkaya yatan kuşları tekrar bu bölgeye getirdi.
     Subaşı Kuş Gözlem Topluluğu Sözcüsü Ali Atahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 470 kuş türünün bulunduğunu, bunlardan 330'unun ise zengin bitki örtüsü ve uygun iklime sahip Hatay'da gözlendiğini kaydetti.
     Hatay'ın Türkiye genelindeki kuş türlerinden yüzde 70'ini barındırmasıyla deniz, yırtıcı ve ötücü kuşlar açısından zengin bir yer olduğunu ifade eden Atahan, ancak kentin 1960-1975 yılları arasında kurutulan Amik Gölü'nün bulunduğu dönemlerde su ile kıyı kuşlarına da ev sahipliği yaptığını söyledi.
     Gölün kurutulmasının kuşların kuluçkaya yatma ve konaklama alanını ortadan kaldırdığını vurgulayan Atahan, bu nedenle su kaynakları kurutulan ve tarıma açılan eski göl havzasının kıyı ve su kuşları tarafından terk edildiğini kaydetti.
     Hatay'a son aylarda çok miktarda yağış düşmesiyle birlikte eski göl havzasının yeniden su toplamaya başladığını ve adeta eski gölün yeniden canlandığının altını çizen Atahan, şöyle devam etti:
     ''Hatay'a ocak ayından bu yana çok fazla yağmur yağdı. Eski göl yatağının neredeyse tamamı suyla dolmuş durumda. Bazı bölgelerde derinlik 2 metreyi aştı. Eski göl havzası bir dönem buraya gelerek kuluçkaya yatan kuşların yeniden uğrak yeri haline geldi. Ocak ayından bu yana bölgede yaptığımız gözlemlerde yaklaşık 2 bin 500 civarında su ve kıyı kuşu saydık. Göl havzasının yeniden su tutmasıyla 40 yıldan bu yana bölgeye uğramayan 9 farklı ördek türü ile 3 kıyı kuşunu gözlemledik. Gözlemlerimizde, yeşilbaş, kılkuyruk, suna, kaşıkgaga, çamurcu, elmabaş, fiyu, çıkrıkcın, boz ördek ile daha önce Samandağ sahilinde nadiren gördüğümüz karabatak ve çamurçulluğu ve mahmuzlu kız kuşunu ilk kez Amik Gölü'nün kurutulmasının ardından bu bölgede gözlemlemiş olduk. Yaptığımız gözlemlerde toplam 12 farklı türden yaklaşık 2 bin 500 kuş saydık.''
    
     -52 yıldan sonra ilk kez görüldü -
    
     Amik Ovası'nda yaptıkları gözlemlerde, en son 1950 yılında görülen ''mahmuzlu kızkuşu''nu da gördüklerini belirten Atahan, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde kuluçkaya yatan ve nesli dünya ölçeğinde tükenme tehlikesi altında bulunan bu kuşun yaklaşık 52 yıl sonra tekrar bu bölgede görülmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.
     Uygun ortam olması halinde bir dönem Amik Gölü çevresini kuluçka yeri olarak kullanan mahmuzlu kız kuşunun tekrar bu bölgede kalabileceğini vurgulayan Atahan, ''Ovadaki suyun çekilmesinin ardından gölün en derin havzasında bir sulak alan oluşturulması gerek. Böylece, bir dönem 2 binden fazla ördeğin yaşadığı, sayısız kıyı kuşunun kuluçkaya yattığı ya da göç döneminde konaklama yeri olarak kullandığı Amik Gölü'nü yeniden canlandırmış oluruz. Bu sayede, eskiden yerli ve yabancı kuş gözlemcilerinin uğrak yeri olan göl alanı yeniden bir canlılık kazanır. Kentimiz, kuş gözlemciliği açısından da çok daha cazip hale gelebilir'' diye konuştu.
     Hatay'ın önemli bir göç yolu üzerinde bulunduğunu, önümüzdeki günlerde turna ve leyleklerin Kuzey ve Orta Avrupa'dan Afrika'ya göçünün başlayacağını ifade eden Atahan, Amik Gölü'nün kurutulmasından sonra bölgeyi durmadan geçen bu kuşların, yağışlarla birlikte sulak alanların yeniden oluşması nedeniyle burada konaklayabileceklerini sözlerine ekledi.