Sualtı Severler Mustafa Kemal’de Buluştu

Mustafa Kemal ÜniversitesiDenizcilik Meslek Yüksek Okulunun ev sahipliği yaptığı XVI. Sualtı Bilim Ve Teknoloji Toplantısı 2-3 Kasım İskenderun MustafaYazıcı Konservatuarında çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

Sualtı Severler Mustafa Kemal’de Buluştu
Sualtıyla ilgili geniş bir yelpazeye sahip katılımcı kitlesini bir araya getiren toplantıya,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M.Fatih Can, Su Ürünleri FakültesiDekanı Prof. Dr. Ayşe Bahar Yılmaz, Denizcilik MYOMüdürü Doç. Dr. Yavuz Mazlum ve sualtı ile ilgili farklı bilim alanlarından yabancı ve TürkAkademisyenler, uzmanlar her seviyeden amatör ve profesyoneldalıcılar ile görüntüleme uzmanları katıldı. Denizcilik MYO hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yavuz Mazlum’dansonrasöz alan Rektör Yrd. Prof.Dr.M. Fatih Can,Türkiye ‘nin 2023 vizyonunda ekonomi alanında ilk 10‘a girmeyi düşündüğünü ve bunun da ancak nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ile olacağını dile getirdi. Prof. Dr. M. Fatih Can, Denizcilik Okulu’nda basınç odasıyapılacağı bilgisini vererek toplantının yapılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
 İki gün süren toplantının ilk katılımcı konuğu olan Matlas Nochetto,dalış sonrası ortaya çıkan belirtilerde kritik düşünce tarzına önemle vurgu yaptı.Selim Baccar ise, derinlerdeki kırmızı altın diye de bilinen kırmızı mercanların esrarengiz derin sulardan çıkarılışını görselliklerle anlattı. Akın Savaş Toklu da, katılımcılara kıssadan hisselerle boğulmaların neticesinde yapılan ilk yardım konularına güncel örnekler vehafızalardan silinemeyecek dersler verdi.Sekiz oturumla devam eden toplantıda değişik konulara değişik bakış açılarıyla yaklaşan bilim insanlarının paylaşımlarıneticesinde sualtı severlere güzel, heyecan dolu dakikalar yaşatıldı.Toplantı, katılımcılara verilen teşekkür belgeleri ve çiçek takdimiyle son buldu.