Süleyman Şah Türbesi soru önergesi?

Süleyman Şah Türbesi askerleri hususunda Başbakanlığa verilen soru önergesi ?
Süleyman Şah Türbesi soru önergesi?
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 02.10.2014
                                                                           Dr. Mehmet Ali EDİBOĞLU
                                                                           Hatay Milletvekili
DÜnya ve bölge barışını tehdit eden eli kanlı terör  örgütü;  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) 20 Mart 2014'de, Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ni koruyan askerlere çekilmeleri yönünde tehditte bulunmuştu.
30.09.2014 tarihinde Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu’na yakınlığıyla bilinen Zamanalwaslhaber sitesi Süleyman Şah Türbesini koruyan Saygı Karakolu’ndaki askerlerin IŞİD tarafından rehin alındığı iddialarını ilk olarak dünyaya duyurdu. Yine Suriye Muhalefetine  yakın olduğu belirtilen Hawa Smart radyosu da 30 askerin tutuklandığını aktardı. Bir Lübnan Televizyon kanalı da bu haberi acil koduyla duyurdu. Ancak konuyla ilgili basına açıklamada bulunan Genelkurmay'dan bir yetkili ise "İddialar gerçek dışıdır" demekle yetindi.         Bu çerçevede;
1-) Haber kanallarının “IŞİD, Süleyman Şah’taki 30 Türk askerini tutukladı” iddiaları doğru mudur?

         2-) Yukarıdaki sözkonusu haber kanallarının bölgedeki muhabirleri "IŞİD Türk hükümetini uyarıp, askerlerini çekmesini istedi. Şu an IŞİD türbeyi ele geçirdi ve hava saldırılarına hedef olmamaları için askerleri başka bir yere götürdü" şeklinde verdikleri haberler doğru mudur? Doğru ise güvenli yer olarak tarif edilen yer neresidir ve askerlerimiz nerede tutulmaktadır? 

         3-) Söz konusu haber kaynakları askerlerin direniş göstermeden alıkonulduğunu belirtti. Bu  iddialar doğru ise ikinci bir Musul Konsolosluğu çalışanlarının rehin alınması vakası ile mi karşı karşıyayız? Askerlerin direniş göstermemelerine yönelik emri kim vermiştir?

4-) IŞİD’in 2014 Mart ayında bu yönde tehditleri olduğu biliniyorken, neden gerekli tedbirler alınmamış ve bazı basın-yayın organlarında yazıldığı şekilde belirli bir süre türbenin boşaltılması yolunda Genelkurmayın yazılı talebi olmasına rağmen, talep dikkate alınmayarak türbenin boşaltılması yoluna gidilmemiştir? 

5-)  Bu iddialarla ilgili olarak kamuoyunu tatmin edici  açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?