SURİYE BARIŞ MİSYONU BAŞKAN SAVAŞ I ZİYARET ETTİ

Suriye’ye sınırı bulunan Lübnan, Türkiye ve Ürdün'de ‘Suriye için Barış Misyonu’ heyeti, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret etti.

SURİYE BARIŞ MİSYONU BAŞKAN SAVAŞ I ZİYARET ETTİ
Ziyarette, Fransa Kentler Birliği Görevlisi Simone Gıovetti, Hollanda Belediyeler Birliği (VNG) Proje Yöneticisi Jaap Breugem, Kanada Belediyeler Federasyonu (FCM) Program Direktörü Carol Kardısh, UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Cenk Tıkız, UCLG-MEWA Görevlisi Adrien Licha, Marsilya Bölge Yönetiminden Joelle Fagwer ve Pawline Mouly, Çevirmen Onur Dizdar hazır bulundu. Başkan Savaş’ı ziyaret eden Orta Doğu Çalışma Grubu adına yapılan açıklamada, Suriye'ye sınırı bulunan Lübnan, Türkiye ve Ürdün'de Suriye için Barış Misyonunun amacı şu şekilde belirtildi: “Teşkilatımız sınırları içindeki ülkelerden biri olan Suriye’nin içinde bulunduğu durum her geçen gün kötüye gitmektedir. Suriye’de uzun bir süredir devam eden siyasi ve sosyal kargaşa nedeniyle yüz binlerce insan evini terk ederek, Irak, Lübnan, Türkiye ve Ürdün gibi ülkelerdeki mülteci kamplarına sığınarak yaşamlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Söz konusu ülkeler ve BM tarafından sağlanan yardımlar arzu edilen seviyede değil. Mevcut sıkıntıları azaltarak, komşu ülkeler yerel yönetimleri ve vatandaşları ile ilgili kurumların Suriye halkına yardımcı olmaları insani bir zorunluluktur. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) olarak bölgemizde meydana gelen böyle üzücü ve vahim olaylar karşısında tüm kentler, yerel ve bölgesel yönetimler dayanışma içinde olmalıdır. Mültecileri barındıran kurumların bu durumdan nasıl etkilendiklerini irdeliyor, bu durum ile nasıl başa çıkılabileceğini soruyor, dünya ve yerel yönetimlerin bu kurumlara nasıl destek
olabileceklerini araştırıyoruz.” Yapılan ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Suriye’de yaşanan kardeş savaşı nedeni ile yaklaşık olarak iki yıldır bölgemizde stresli bir yaşam olduğuna dikkat çekerek, “Şehrimizde çok büyük sıkıntılar olmadı ama psikolojik etkilenme oldu. Suriye’de akan kardeş kanı nedeni ile Hatay ve çevre iller etkilendi. Hatay 3 semavi dinin mensuplarının olduğu çok renkli bir şehirdir. Suriye’de hangi renk varsa Hatay’da da aynı rengin karşılığı vardır. İlçelerimizde insani yardım amaçlı çadırlarımız var. Devletimiz, Belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız, Suriye’den kaçarak gelen bu misafirlerimize yardım ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti kamplarda kalanlara, barınma, gıda, eğitim vb gibi konularda  mükemmele yakın bir hizmet veriyor. Hükümet ve halk olarak, Suriye’de akan kardeş kanı dursun istiyoruz. Bu sorunun çözümü için herkes el uzatmalı. Sorun bölgesel olarak görülüyor ama bu sorun tüm ülkeleri yakından ilgilendriyor. Son iki yıldır ulusal ve uluslararası medyada Hatay’da kargaşa varmış gibi bir izlenim yaratıldı. Akrabalarını kaybeden halkımız zaten üzgün ve durum karşısında ekonomik ve psikolojik olarakta zarar görüyor. Hatay’da dışarıda gösterildiği gibi büyük bir kargaşa ve sorun yoktur” dedi.