SURİYE VATANDAŞLARI GÜVENLE ÜLKELERİNE DÖNEBİLİRLER

 Suriye Kızılayı Başkanı Abdurrahman Attar, Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve geçici çadırkentlere yerleştirilen Suriyelilerin güvenle ülkelerine dönebileceğini belirterek, ''Orada can güvenlikleri sağlanacak ve Suriye Devleti kendilerine kucak açacaktır'' dedi.
SURİYE VATANDAŞLARI GÜVENLE ÜLKELERİNE DÖNEBİLİRLER
 Attar, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali ile Hatay Havaalanı VIP Salonu'nda bir araya gelerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
     Yaklaşık 40 yıldan bu yana Suriye Kızılayında çalıştığını ifade eden Attar, Türkiye'ye Suriyelilere gösterdiği misafirlikten, ilgiden ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.
 

     Türkiye ve Suriye ilişkilerinin özel olduğunu ve bu şekilde kalmaya devam edeceğini ifade eden Attar, şöyle devam etti:
     ''Biz komşuyuz ve komşu kalmaya devam edeceğiz. Türk Kızılayı siyasetten uzaktır. İnsani amaç için çalışmaktadır. Türkiye'deki Suriye vatandaşları güven içerisinde ülkelerine dönebilirler. Orada can güvenlikleri sağlanacak ve Suriye Devleti kendilerine kucak açacaktır. Vatandaşlarımızın kendi istekleriyle Suriye'ye dönmelerini arzu ediyoruz. Suriye Hükümetinden 'Suriye'ye dönecek olanların can güvenliklerinin garanti altına alınması' konusunda söz aldım. Suriyelilerin bir an önce ülkelerine dönmelerini bekliyoruz. Şimdi mevsim hasat zamanıdır. Tarlalar kendilerini beklemektedir. Onlar özgürlük ve demokratik sisteme geçilmesini istiyorlardı. Zaten Beşşar Esad bu ıslahatları yapmaya başlamıştır ve birçok karar almıştır ve bunları yürürlüğe geçirmiştir.''
 

     Attar, Suriye Kızılayınca Suriye'de bulunanlara her türlü yiyecek, giyecek ve tıbbı yardım yapıldığını kaydetti.
     Türkiye'ye gelen Suriyelilerin durumunu Türk Kızılayı ile görüşmek için girişimlerde bulunduklarını, ancak izni dün alabildiklerini vurgulayan Attar, Suriye sınırındaki vatandaşlarının büyük bir kısmının evlerine döndüğünü söyledi.
     Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de Attar ile uzun süreden bu yana dostlukları bulunduğunu ve uluslararası tüm faaliyetlerde birlikte hareket ettiklerini anlattı.
     Aynı zamanda Kızılhaç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Attar ile yaklaşık 10 gün önce İstanbul'da görüştüklerini, ancak o zaman şartlar müsait olmadığı için Hatay'a gelemediklerini belirten Küçükali, bu ortamın şimdi sağlandığını söyledi.
 

     Buradaki basın toplantısının ardından Attar, Küçükali ve Suriye Kızılayı Genel Müdürü Marvan Abdullah, Antakya'daki Türk Kızılayı Suriye Krizi İnsani Yardım Koordinatörlüğüne geçti. Attar, burada geçici çadırkentlerden getirilen bazı Suriyelilerle basına kapalı görüşme yaptı.