''SURİYE'DE YATIRIM OLANAKLARI VE KOŞULLARI'' TOPLANTISI

''SURİYE'DE YATIRIM OLANAKLARI VE KOŞULLARI'' TOPLANTISI -HAGİAD BAŞKANI ÖZBUĞDAY: ''TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDA YAŞANAN KARŞILIKLI GERGİNLİKLERDEN SONRA BUGÜN GELİNEN NOKTA SON DERECE MEMNUNİYET VERİCİ''
''SURİYE'DE YATIRIM OLANAKLARI VE KOŞULLARI'' TOPLANTISI
Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD) Başkanı Aykut Özbuğday, Türkiye ve Suriye arasında yaşanan karşılıklı gerginliklerden sonra, bugün gelinen noktanın son derece memnuniyet verici olduğunu söyledi.
     Özbuğday, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) salonunda Hatay Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD) tarafından düzenlenen ''Suriye'de Yatırım Olanakları ve Koşulları'' konulu etkinliğinin açılış konuşmasında, Türkiye ve Suriye arasındaki vizenin kalkması ile karşılıklı olarak hem ticari hem de sosyal-kültürel ilişkilerin büyük bir ivme kazandığını belirtti.
     İki ülke arasında çok eski ve derin bağların bulunduğunu ifade eden Özbuğday, şöyle konuştu:
     ''Her iki ülke arasında vizenin kalkması ile büyük hareketlenme, karşılıklı sosyal-kültürel ilişkilerin gelişmesi, ithalat ve ihracat olaylarında artış yaşanmaya başladı. Bundan 15 yıl öncesine baktığımızda, Türkiye ve Suriye arasında yaşanan karşılıklı gerginliklerden sonra bugün gelinen nokta, son derece memnuniyet verici bir haldedir. Ancak vizenin kalkmış olması bir sorunu ortaya koymuştur ki, o da sınır kapılarında yaşanan yığılmalar. Reyhanlı ilçemizde bulunan Cilvegözü sınır kapımız yaşanan trafiği kaldıramaz duruma gelmiştir. Temennimiz sınırda yaşanan uzun kuyrukların, beklemelerin yetkililerin bir çözüm bulması ile sona erdirilmesidir. Sınırı açıcı tedbirler biran önce alınmalı.''
     Halep Organize Sanayi Bölgesi Yatırım ve Pazarlama Müdürü Soja Mouti de, Halep'te dört adet organize sanayi bölgesi bulunduğunu kaydetti.
     Sanayi bölgelerinde 73 adet yabancı firmanın çalıştığını kaydeden Mouti, ''Bölge içerisinde 14 Türk firması, 12 adet de Türk-Suriye ortak firma bulunmaktadır. Suriye?de yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için söylemek gerekirse, sanayi bölgesindeki arazilerin metrekaresi 2 bin Suriye lirası, diğer değişle 44 dolar'' diye konuştu.
     Halep Endüstri Bölgesi Yatırımcı Kanunları Müdürü Melek Sümeyike ise Suriye'de ilk yatırım kanununun 1991 yılında hazırlandığını belirterek, ''Amacımız yatırımcıyı evinde hissetmesini sağlamaktır'' dedi.
     Toplantıya ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, KAGİD Başkanı Belgin Ünal, girişimciler, sanayiciler ve davetliler katıldı.