SURİYELİ BABA OĞLUNUN PEŞİNDE

Hatay'ın Yayladağı sınırındaki tel örgüyü aşarak, ''ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istedikleri'' iddiasıyla Türkiye'ye giren 263 Suriye vatandaşının arasında bulunan 20 yaşındaki Ahmet Kandah'ın babası, oğlunu geri götürebilmek için Yayladağı'na geldi.
SURİYELİ BABA OĞLUNUN PEŞİNDE
Baba Nurvan Kandah, Yayladağı Kaymakamlığı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, berber oğlunun, Lazkiye yakınlarındaki köylerinde tarlada çalışırken Türkiye'ye gelen grupla karşılaştığını söyledi. Kendi köylerinde herhangi bir olay olmadığını anlatan Kandah, ''Ben Suriyeli olmaktan iftihar ediyorum. Bizim orada herhangi bir şey yok. Bu grup köyden geçerken oğlum da gruba yanlışlıkla katıldı'' dedi.
    
 
     Oğlunu Suriye'ye götürmek istediğini kaydeden Kandah, şöyle devam etti:
     ''Çocuğumu geri alabilmek için öncelikle Suriyeli yetkililere başvurdum. Sonra pasaportumla Türkiye'ye geçtim. Buradaki güvenlik güçleriyle görüştüm, ama henüz yanıt alamadım. Yetkilerden yardım bekliyorum. Çocuğum Türkiye'ye daha önce hiç gelmedi. Buraya gelmesini de gerektirecek bir neden yoktu. Benim pasaportuma da yetkililer el koydu.''
     Bir soru üzerine oğluyla görüşemediğini ifade eden Kandah, Suriyelilerin de ''Türkiye'de kendilerine ev ve para verileceği duyumları üzerine sınırı geçtiklerini'' iddia etti.
     Kandah'ın oğlunu geri götürebilmek için bekleyişi sürüyor.
     Bu arada, Emniyet yetkilileri, Kandah'ın başvurusunu aldıklarını ve konuyla ilgili gerekli incelemenin yapıldığını bildirdi.