SURİYELİ MİSAFİRLERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Suriye'nin Türkiye sınırına yakın bazı köylerinde yaşayan ve ülkelerindeki baskıdan kurtulmak istedikleri iddiasıyla tel örgüleri aşarak Hatay'ın Yayladağı'na gelen 263 Suriyeli'nin bekleyişi sürüyor.
SURİYELİ MİSAFİRLERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR
  AA muhabirinin izlenimlerine göre, 29 Nisanda Türkiye'nin Yayladağı sınırına gelen kalabalık grup, Güveççi köyü yakınındaki tel örgüyü aşarak Türkiye'ye girdi.
     İlk geceyi Fehmi Dinçer Spor Salonu'nda geçiren 252 Suriyeli, yeni günü eski TEKEL binasının bulunduğu araziye yapılmaya başlanan ''çadır kentin'' bitmesini bekleyerek geçirdi. İkinci günü üçüncü güne bağlayan gece çadırların kurulmasının tamamlanmasıyla buraya nakledilen Suriyelilerin sayısı, aynı gece sınırı geçen 11 kişinin de kendilerine eklenmesi ile 263 oldu.
 
 
 
        Türk Kızılayı tarafından kurulan 60 çadıra yerleştirilen Suriye vatandaşlarının her türlü ihtiyacı da karşılandı.
     Ayrıca, Kızılay yetkilerinin Suriyeli vatandaşlara yönelik psikolojik destek de sağladıkları öğrenildi.
     Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, haklarında Türkiye'nin vereceği kararı merakla bekliyorlar. Çoğunlu Türkiye'de kalmak isteyen Suriyeliler'in Yayladağı'na gelen az sayıda yakınları da bilgi almaya ve kendileriyle görüşmeye çalıştı.
 
    
     
     -KÜÇÜK İLÇEDE BÜYÜK HAREKETLİLİK-
    
     Bu arada, Yayladağı'nda 29 Nisandan bu yana büyük hareketlilik yaşanıyor. Nüfusu merkezinde 7 bin civarında olan ilçe 4 gündür ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarının ilgi odağı haline geldi.
     Çok sayıda canlı yayın aracının konuşlandığı ilçede, halk da gazetecilerle sohbet ederek bilgi almaya çalışıyor. Bazı vatandaşlar da Suriye'deki olaylar nedeniyle kurdukları ticari ilişkilerin bozulduğunu belirtiyorlar.