SURİYELİ MİSAFİRLERİN ÇOCUKLARI OKULLU OLDU

Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Hatay'ın Yayladağı ilçesinde Kızılay tarafından kurulan geçici çadır kentlerde kalan 933 Suriyeli öğrenci, okullu oldu.
SURİYELİ MİSAFİRLERİN ÇOCUKLARI OKULLU OLDU
 AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yayladağı ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların kaldığı eski TEKEL ve Özel İdare arazisindeki çadır kentlerde başlayacak eğitim-öğretim için günler öncesinden hazırlık yapıldı. Yayladağı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay ekiplerinin çalışmalarıyla çadır kentlerde kalan Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitimine devam etmesi için özel sınıflar oluşturuldu.
 
     Öğrencilere defter, kalem ve kırtasiye malzemeleri dağıtılırken, büyük çadırlardan oluşan sınıflara tahta, sıra ve benzeri eşyalar yerleştirildi.
     İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Arapça bilen iki idareci, iki rehber öğretmen ve 31 branş, sınıf ve anaokulu öğretmeni çadır kentlere kurulan 18 derslikte eğitim vermeye başladı.
     İki çadır kentte toplam 933 öğrencinin sabah ve öğlenci olmak üzere iki ayrı şubeye ayrıldığı, eğitim ile ilgili her türlü mekan ve kırtasiye ihtiyaçlarının Türk yetkililerce karşılanmaya devam edileceği bildirildi.