SURİYELİLERE VERİLEN VATANDAŞLIĞI TBMM GÜNDEMİMDE

CHP Haty Milletvekili Av.Refik Eryilmaz Suriyelilere verilen Türk Vatatandaşlığını TBMM gündemine taşıdı.?

SURİYELİLERE VERİLEN VATANDAŞLIĞI TBMM GÜNDEMİMDE

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Muammer GÜLER tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

Suriye olaylarının başlangıcı kabul edilen 15 Mart 2011 tarihinden günümüze kadar ülkemiz yoğun bir göç akınına maruz kalmıştır. Gelinen son süreçte Suriye’deki iç çatışmalardan kaçan, ülkemize sığınan Suriyelilerin bir kısmına vatandaşlık verildiği ve bir kısmı içinde vatandaşlık verilmek üzere işlem yapıldığı yönünde iddialar ulusal basında yer almaktadır.              
      

1.    15 Mart 2011 tarihinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Suriye’deki çatışmalardan kaçan ve ülkemize gelen Suriyeli sayısı kaçtır?

2.    15 Mart 2011 tarihinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar ülkemize sığınan Suriyelilerin kaçına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir? Ne kadarına daha vatandaşlık hakkı verilmesi düşünülmektedir? Bununla ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır?

3.    Türk vatandaşlığına geçirilen Suriyelilerin adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kayıtları yapılmış mıdır? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle hangi ilimizde ne kadar Suriyeliye vatandaşlık verilmiştir?

4.    Vatandaşlık verilen Suriyelilerden kaçı seçmen kütüğüne kayıt edilmiştir?Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyeliler gelecek yerel ve genel seçimlerde oy kullanabilecek midir?

Av. Refik ERYILMAZ

                                                                                  CHP Hatay Milletvekili