SURİYE'NİN AKARYAKIT FARKI UYGULAMASI

- Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Suriye'nin Türk sürücülere uyguladığı ''akaryakıt farkı'' sorununun çözülmesi konusunda Suriyelilerle görüşme halinde olduklarını belirterek, ''Bu hadise çıktı çıkalı yoğun bir temas var, ancak karşıda ciddi bir muhatap bulmada zorluk çekiliyor'' dedi.
SURİYE'NİN AKARYAKIT FARKI UYGULAMASI
 Ergin, Cilvegözü Sınır Kapısı önünde akaryakıt farkı uygulamasını protesto ederek kontak kapatma eylemini sürdüren ve çadır kuran tır sürücüleri ile bir araya geldi.
     Manzaranın hiç hoş olmadığını, sürücülerin bu şekilde beklediğini ifade eden Ergin, konuyla ilgili bakanlıkların, büyükelçilerin ve konsoloslukların Suriyeli yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.
 

     Başbakanın konuyu Suriye devlet başkanına aktardığını ve bu konuda bakanlar kurulunun toplandığını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti:
     ''Şu an Suriye'deki tabloyu biliyorsunuz. Bu hadise çıktı çıkalı yoğun bir temas var. Ancak karşıda ciddi bir muhatap bulmada zorluk çekiliyor. Bugün cuma, dün geceden beri temas kurulmaya çalışılıyor. Suriye'de telefon hatları dahil her şey kapatılmış durumda. İletişim yok. Yüz yüze görüşme için büyükelçimiz orada.''
     Ankara'da Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin gerekli girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Ergin, ''Ancak iletişim noktasında bugün Suriye'de olaylar çıkabileceği endişesiyle, Suriye genelinde telefon hatları kesilmiş durumda. Akaryakıt farkı uygulamasının düzeltilmesi için üst düzeyde temaslara devam ediliyor'' diye konuştu.
     Suriye'nin kendi içerisinde sıkıntısının bulunması, hadiselerle boğuşması nedeniyle, muhatap bulmakta, resmi bir cevap almakta zorlandıklarını belirten Ergin, bu konuda sakin ve sabırlı davranılmasını istedi.
     İhracatın baltalandığını, nakliye sektörünün sıkıntı yaşadığını vurgulayan Ergin, ülkenin önemli bir kayıp içerisinde olduğunu kaydetti.
 

     Bir hasta evinde, hasta üzerinden siyaset yapılmayacağını ifade eden Ergin, bunu ne kendisinin yapacağını, ne de başkasının yapmasına müsaade edeceğini söyledi.
     Ergin, nakliyecelerle burada yaptığı görüşmenin ardından, onların temsilcilerini de yanına alarak, Cilvegözü Gümrük Kapısında Kaymakam Yusuf Güler ve Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci ile bir araya geldi.
     Basına kapalı olarak yapılan görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Ergin, sorunun bir an önce çözülmesi için herkesin çalıştığını kaydetti.
     Şoförlerin Suriye'den aldığı akaryakıtın farkını ödemeyi kabul ettiğini belirten Ergin, ama bunun dışında haksız talep olduğunu düşündükleri farkı ödemeyi istemediklerini söyledi.
     Ergin, kısa süre içerisinde netice alınacağına inandığını belirtti.
 
 
     
     -UYGULAMA 27 MAYISTA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ-
    
     Kontak kapatma eylemine katılan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili Hamit Şanverdi de, Suriye'nin 27 Mayıs tarihinde başlattığı akaryakıt farkı uygulaması nedeniyle nakliyecilerin sıkıntı yaşadığını söyledi.
     Suriye'ye ve burası üzerinden diğer Arap ülkelerine transit yük taşıyan tırların akaryakıt kapasitesine göre 550 litreye kadar mazot alabildiğini ifade eden Şanverdi, tır sürücülerinin bu akaryakıtı başka ülkeden almış olmasına rağmen, Suriye'ye giriş ve çıkışında yine litre başına yaklaşık 47 Suri'yi bulan bir fark ödediğini kaydetti.
     Sürücülerin Suriye'den aldıkları mazot için fiyat farkı ödemeye razı olduğunu vurgulayan Şanverdi, ''Ancak başka ülkeden aldığımız mazot için Suriye'ye bir fark ödemek çok yanlış. Bu hem tır sürücülerini hem de sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Sürücüler, Suriye'ye fiyat farkını ödemeye razı. Ancak diğer ülkelerden alınan mazotlar için bu uygulamanın yapılması çok yanlış'' diye konuştu.
     Şanverdi, kapıda yaklaşık 7 kilometrelik bir kuyruk oluşturan tırlarla eylemin sürdüğünü, dün kapalı olan yolcu giriş çıkışlarının ise bugün yapılmaya başlandığını belirtti.
     Cilvegözü Gümrük Kapısı'nda Suriye'nin ''akaryakıt fiyat farkı cezası'' uygulaması nedeniyle nakliyeciler 3 gündür kontak kapatarak eylemlerini sürdürüyor.