Suriye’nin getirdiği işsizlik

Komşu ülke Suriye’de yaratılan savaş ortamından sonra, TIR nakliyecilerinden sonra, çeşitli acenteler adı altında günlük dolmuşçuluk yapan taksicilerde işsizlikten şikayet ettiler.
Suriye’nin getirdiği işsizlik

Suriye’ye günlük olarak giden-gelen dolmuş taksiciler işsizlikten bunaldıklarını belirterek, ‘Bir hiç uğruna bir savaş ortamı yaratıldı. Bizler ailelerimizle, çoluk çocuğumuzla perişan olduk. Bu savaş ne için çıkarıldı hala anlamış değiliz’ ifadesinde bulundular.

Suriye ve Türkiye halkı arasında hiçbir problem bulunmadığını, yaratılan savaşın Türkiye ekonomisine büyük zararlar verdiğini öne süren taksiciler, ‘Günlük olarak en azından bir taksi birkaç sefer yapardı. Şimdi ise aylardan beri siftahımız yok. Burada zararı gören Türkiye. Çünkü Suriyelilerin alış-verişleriyle Antakya esnafı iş yapıyordu. Şimdi esnaf iş yapmıyor, biz taksiciler iş yapmıyor, nakliyecilerimiz iş yapmıyor, ihracatçımız iş yapmıyor, sonuç elbette iflasları beraberinde getirecek’ eleştirisinde bulundular.

Eski otogar olarak bilinen Abdurrahman Melek caddesini örnek gösteren taksiciler, ‘Eskiden burası böyle sessiz miydi? Çok hareketliydi. Şimdi in-cin top oynuyor. Bu sessizlik, bizleri perişan etti’ serzenişinde bulundular.

Suriye’deki karışık ortamın sürmesi halinde Antakya’da birçok sektörün çökeceğine vurgu yapan taksiciler, bir an önce komşu ülkenin eski günlerine dönmesini ve yeniden huzurlu bir iş ortamına dönülmesini istediklerini açıklamalarında yer verdiler.