TABİPLER ODASI SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK İSTEDİ

Tabipler Odası Başkanı Dr. Selim Matkap, sağlık alanında yaşanan sorunlara dikkat çekmek için yapacakları greve, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) destek istedi.
TABİPLER ODASI SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK İSTEDİ
Matkap, 13 Mart'ta Ankara Sıhhiye Meydanı'nda 30 bin kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirdiklerini fakat var olan sıkıntılar giderilmediği için 19-20 nisan genel greve gitme kararı aldıklarını belirtti.
     Taleplerini 4 ana temel üzerinden Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ilettiklerini belirten Matkap, bakanın taleplerini hafife aldığını ifade etti.
 
 
     Matkap, taleplerini şöyle sıraladı:
     ''Aile Hekimliği ve performansa dayalı sistem doktorları sözleşmeli personel durumuna getiriyor, burada iş güvencesi istiyoruz. Performans sistemi ile aylık gelirlerimizde bir düzensizlik oluştu, gelir güvencesi sağlanması şartı getirilmeli. Can güvenliği konusunda teminat istiyoruz, çünkü en fazla şiddete maruz kalan mesleklerden biriyiz. Son olarak da mesleki bağımsızlık ilkesi doğrultusunda hastalarımıza en iyi sağlık hizmetlerini sunmak istiyoruz.''
     MHP İl Başkanı Adnan Akdaş, Matkap'a bu ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, demokratik olan her etkinliğe destek vereceklerini ifade etti. Akdaş bu konuyu İstişare Kurulu'nda görüşeceklerini belirtti.
     CHP İl Başkanı Murat Hayzaran ise, bu konuda kamuoyunun bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayarak aile hekimliği ve performansa dayalı sistemin sağlık sektörüne büyük zarar verdiğini, hükümetin de bu sorunları görmezden geldiğini bildirdi. Hayzaran, aile sigortası ile bu sorunlara son vereceklerini aktardı.