Tamircisi hastalanan tarihi saat 1 yıldır çalışmıyor

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Fransızlardan kalma tarihi eski adliye binasındaki 111 yıllık tarihi saat, gönüllü olarak bakımını yapan tamircinin kalp rahatsızlığı geçirmesi nedeniyle 1 yıldır çalışmıyor.
Tamircisi hastalanan tarihi saat 1 yıldır çalışmıyor
 İskenderun'un Şehit Pamir Caddesi'nde bulunan, Fransızlar tarafından yapıldığı belirtilen eski adliye binasındaki tarihi saat, 1 yıl önce bakımını ve onarımını yapan tamirci Kamil Karagözoğlu'nun (67) kalp rahatsızlığı geçirmesinin ardından adeta kaderine terk edildi.
     Adliye binasının bulunduğu caddede saat tamirciliği yapan Kamil Karagözoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi saatin 111 yıllık olduğunu söyledi.
     Karagözoğlu, kalp krizi geçirmesi üzerine, uzun yıllar gönüllü olarak bakımını yaptığı saatin 1 yıldır çalışmadığını belirterek, ''Tarihi saati 1960'tan itibaren arızalandığı zaman bakım ve onarımını yapıp haftada bir kez kuruyordum. Ancak hastalanınca 16 yaşında gönüllülük esasına dayalı olarak dönemin cumhuriyet savcısının isteği üzerine başladığım bu işi yapamıyorum'' dedi.
     Saatin haftada bir kez kurulması gerektiğini ifade eden Karagözoğlu, şunları söyledi:
     ''Bu tarihi bina da saat de Fransızlar tarafından yapılmış. Saat ve bina ilçenin simgesi haline gelmişti. Saat 10.00'da durmuş. Bundan anlayan başka tamirci de olmadığı için bu şekilde duruyor. Benden önce kim bakımını yapıyordu bilmiyorum. Bu saatlerden Türkiye'de 3-4 tane olduğunu biliyorum. Her cumartesi günü çıkıp kurduğum saatin çalışmaya devam etmesi beni mutlu eder.''
     Saatin saatte 300 kilo ağırlığında kurulum sistemi olduğunu belirten Karagözoğlu, ''Saat kurulduktan sonra bu ağırlık sistemi yavaş yavaş iner ve yerle temas eder. Sonra tekrar bu ağırlığı eski haline getirmek gerekir'' diye konuştu.