TAPU VE KADASTRO'NUN 164. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

12. Bölge Müdür Vekili Hakan Candan başkanlığındaki heyet, Tapu Kadastro Teşkilatının 164. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk konularak, saygı duruşunda bulundu.
TAPU VE KADASTRO'NUN 164. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ
    Candan, törende yaptığı konuşmada, Tapu ve Kadastro Genel Müdürülüğü'nün 164 yıllık bir geçmişi olan, ülkenin genelinde yılda yaklaşık 8 milyon işlem yapan ve 20 milyon vatandaşa hizmet veren ülkenin en köklü kurumlarından biri olduğunu söyledi.
 

     Tapu ve Kadastro hizmetlerin temelinin gayrimenkul mülkiyet hakkı oluşturduğunu ifade eden Candan, şöyle devam etti:
     ''Günümüz dünyasında gayrimenkul aynı zamanda bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. Gayrimenkullerin sınırlarını, üzerindeki hakları belirleyip sicillerini oluşturmak ve bu siciller üzerinde satış, mirasın intikali, ipotek ve ifraz gibi oluşan değişiklikleri izleme ve işleme hizmetlerini yerine getirmek kurumumuzun en önemli görevidir. Kurumumuz bu görevi şimdiye kadar hakkıyla yerine getirmiş ve bundan sonrada gelişen teknolojiye uygun şekilde getirmeye devam edecektir. Bundan dolayı tapuya olan güven her zaman eksilmeden bilakis artarak devam etmekte olup, halk arasında ''Tapu gibi sağlam '' deyiminin yerleşmesini sağlamıştır. Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılmasının yanı sıra mali saydamlık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda teşkilatımız, bilgisayar ve haberleşme teknolojilerinin gelişimine paralel olarak kendini yenilemekte ve çağa uygun şekilde yeniden yapılandırmaktadır''
 

     Candan, ülke genelinde mülkiyet verilerinin bilgisayar ortamında sunulması, devlete ve vatandaşa ait gayrimenkul envanterinin en hızlı şekilde çıkartılması, vergi kayıplarının önlenmesi, düzenli kentleşmenin sağlanması, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve her türlü taşınmaz mal sorgulamasının yapılabilmesini amaçlayan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) Antakya, İskenderun, Belen, Altınözü, Kumlu, Erzin ve Yayladağı ilçe Tapu Müdürlüklerinde geçildiğini ayrıca en yakın zamanda diğer ilçelerde TAKBİS'e geçilmesinin planlandığını kaydetti.
     Törenin ardından Candan ve beraberindekiler, Antakya ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.