TARİHİ ÇINAR AĞACI RESTORE EDİLİYOR

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın turizm alanında pilot il olması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
TARİHİ ÇINAR AĞACI RESTORE EDİLİYOR
Ergin, Samandağ ilçesine bağlı Hıdır Bey Köyü'ndeki asırlık çınar ağacı ''Hazreti Musa Ağacı Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi'' temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ''Hazreti Musa Ağacı''nın çevre düzenlemesinin yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.
 

     Kısa süre içerinde hayata geçecek ve tamamlanacak olan proje ile bölgenin turist sayısı bakımından daha da canlanacağını ifade eden Ergin, şöyle devam etti:
     ''Burada yapılacak mekan çok özel ve nadide bir mekan olacak gelen turistlerimizi daha iyi şartlarda ağırlamamızı sağlayacak. Sadece burası değil, bölgedeki tüm turistik ören yerlerimiz topyekun bir bakım onarım ve restorasyon çalışması içerisinde devam ediyor. Güzergah üzerindeki yolların ıslahı genişletilmesi ve bakımının yapılması gerekiyor. Bu konuda bu yolun turizm yolu olarak hizmete girmesi ve genişletilmesi için çalışmalar yapılacak.
 
 
     Hatay'ın turizm açısından ayağa kalkması için çok önemli adımlar atıldı ve atılmaya devam ediyor. Hatay'ın turizm alanında pilot il olması için çalışıyoruz. Hedefimiz asgari 3 milyon turisti bu şehirde ağırlamak. Çalışmalar tamamlandığında Hatay'daki vatandaşlarımız önemli bir gelir kaynağı elde etmiş olacaklar. Ülkemiz çok önemli kaynaklarla buluşacak. Hatay, hak ettiği noktaya gelmeye başlayacak.''
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Hatay'ın her yanında, vatandaşların hayat standartlarını iyileştirmek, kaliteli, etkili, süratli ve verimli bir kamu hizmeti alabilmeleri için çaba harcadıklarını belirtti.
     Lekesiz, temelini attıkları projenin tamamlanması ile turizm alanında yörede önemli bir hareketlik yaşanacağını kaydetti.
              
     Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ise Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığınca anıt ağaç ilan edilen ''Hazreti Musa ağacı''nın yaklaşık 2 bin 300 yıllık olduğunu söyledi.
     385 bin 316 lira bütçeli projelerinin kabul edildiğini ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştireceklerini anlatan Özçakıcı şu bilgileri verdi:
     ''Proje ile ağacın çevresinde toplam 7 dönümlük bir alanda, doğal doku ile uyumlu malzeme kullanılacak. Bin 400 metreküp taş duvar ile 3 bin 676 metrekare taş zemin kaplama ve ağacın yanından geçen derenin zemini ve duvarları doğal taşla döşenecek.''