TARİHİ HASİAD EVİ AÇILIŞI

Adalet Bakanı Ergin, Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) tarafından restore edilerek hizmete sunulan tarihi HASİAD Evi’nin açılış törenine katıldı.
TARİHİ HASİAD EVİ AÇILIŞI
Kurtuluş Caddesi üzerinde Habib-i Neccar Cami karşısında bulunan 450 metrekarelik tarihi ev, turistik ve ticari faaliyetlerde, sergi ve kokteyl gibi etkinliklerde kullanılabilecek.Açılış töreninde konuşan HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül, HASİAD’ın, kuruluşundan bu yana sosyal konulara duyarlılık göstermeden kalkınmanın olamayacağı bilinciyle faaliyetlerinde sosyal projeleri amaç edindiğini vurguladı.Kültür turizminin önemine değinen Gül, “Kültür turizminin en önemli unsurlarından biri korunabilen tarihi dokudur. Bu anlamda Hatay binlerce yıllık bir geçmişe dayanan zengin uygarlıkların yaşandığı önemli bir ildir. Bu bağlamda insanlığın tarihsel, kültürel mirasının korunmasında evrensel sorumlulukları olan illerin başında gelmektedir. HASİAD olarak bizler çorbada tuzumuz olsun misali sayın üyelerimizin katkıları ile bu binayı aldık ve restore ettirdik. Bugün sizlerle birlikte bu mekanı ilimize ve toplumumuza kazandırmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.” dedi. Bakan Ergin, “İçimize huzur dolduran bir mekandayız. Yaklaşık 3 yıl önce mekanın solunda kalan kısmın açılışını yapmıştık, nezih hoş bir mekan olmuştu ama her zaman daha iyisi mümkün demiştik. Güzel olmuş ama ufacık bir yere sıkışmıştı. Aradan geçen süre içerisinde HASİAD gerçekten sorumluluğunun gereği olarak burayı Vakıflar’dan kiralayarak ilimizle insanımızla barışık hale getirerek ilimizin güzelliğe güzellik kattı.” dedi.Antakya’da önemli restorasyonlar başlatıldığını ifade eden Bakan Ergin, “Gezdiğinizde içinize huzur veren çok güzel tarihi Antakya evleri farklı alanlarda hizmet veriyor bunlardan biri de Valilik tarafından yaptırılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi. Türkiye’de bir ilk. İnşallah yakın tarihte Türkiye kamuoyu ile paylaşacağız.  
   
Onun dışında Belediyenin, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektörün çalışmalarını görüyoruz. Bunlar geleceğe taşıyacağımız önemli zenginliklerimiz.”diye konuştu.Bakan Ergin, bütün bu zenginlikleri gelecek kuşaklara taşıyabilmek için ilimizin ilgi beklediğini de vurgulayarak, “Bunlar şu ana kadar erişebildiklerimiz, ama erişemediklerimiz daha fazla ve bunun için daha fazlasını istiyoruz ve isteyeceğiz. Sadece Antakyamızın değil Türkiyemizin dört bir köşesinde var olan tarihi yapıları ayağa kaldırma noktasında son 10 yılda hiç olmadığı kadar kaynak ve enerji sarf ettik. Teslim aldığımızdan daha güzel şekilde bizden sonraki nesillere teslim etmek gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu yapı güzel bir örnek, bu anlamda HASİAD’ın Başkan ve üyelerine teşekkür ederim.”şeklinde konuştu.Vali Lekesiz de, Hatay’ın, insanlığın hemen her döneminde gözde mekanlardan olan, insanlığın ortak macerasında çok müstesna yeri olan bir il olduğunu, pek çok zenginliği olan ilimizin en önemli zenginliğinin toplumsal hoşgörü olduğunu ifade ederek, “İlimiz derin bir tarih ve zengin bir kültür mirasına sahip. Ama itiraf etmek durumundayız ki, yılların yorgunluğu ile pek çoğunun dizüstü yere çöktüğünü ve ayağa kalkmak için sahip beklediğini görüyoruz. İşte bir süreden beri Hataylılar yaşadığı ilin değerlerini fark ederek bu değerlere sahip çıktılar ve gelecek kaygısı taşıyan her birey ve millet nasıl geçmişinden vazgeçemezse Hataylılar da sahip oldukları bu değerlerin farkına varıp geleceğe daha güçlü şekilde aktarılması için ortaya güçlü bir irade koydular.”dedi.Vali Lekesiz söz konusu tarihi yapıyı ilimize kazandıran HASİAD Başkanı ve üyelerine de teşekkür etti.Antakya Belediye Başkan Vekili H.İbrahim Yelkaya, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Çukurova Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Doğu Akdeniz Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş’ın konuşmalarının ardından Bakan Ergin ve beraberindekiler tarihi binayı gezerek bina hakkında bilgi aldılar. Etkinlik kokteyl ve müzik dinletisi ile devam etti.Törene, Hatay Milletvekilleri H.Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Adem Yeşildal, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, iş dünyasının ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
TARİHİ HASİAD EVİ AÇILIŞI haberi 08 Ekim 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  173280 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle